Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersyjna reforma we Francji. Nie będzie łatwo trafić do więzienia

0
Podziel się:

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, nazwała reformę dowodem na moralne rozluźnienie rządu.

Kontrowersyjna reforma we Francji. Nie będzie łatwo trafić do więzienia
(kIMDARam/Flickr)

Francuski parlament przyjął prawo, które zaleca zawieszanie wykonania wyroków, by zmniejszyć przepełnienie więzień i lepiej integrować skazanych ze społeczeństwem. Reformę tę zapoczątkowała minister sprawiedliwości Christiana Taubira.

Zdaniem prawicy reforma jest dowodem na to, że socjalistyczny rząd prezydenta Francois Hollande'a zbyt łagodnie traktuje przestępczość.

Taubira, zdaniem której kara więzienia często nie zapobiega recydywie, już wcześniej nastawiła przeciwko sobie wielu konserwatystów, kiedy w zeszłym roku wprowadzano małżeństwa homoseksualne.

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, który wygrał w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, Marine Le Pen, nazwała reformę dowodem na moralne _ rozluźnienie _ rządu.

Liczba pensjonariuszy we francuskich starych i podupadających więzieniach wzrosła w zeszłej dekadzie o jedną trzecią, do niemal 70 tysięcy, w dużej mierze na skutek surowych wyroków wydawanych za rządów poprzedniego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Kluczowe rozwiązanie w nowych przepisach polega na ferowaniu wyroków w zawieszeniu dla przestępców skazywanych na mniej niż pięć lat więzienia za kradzieże i napaści. Przyjęta w czwartek reforma eliminuje również wyroki minimalne, które wprowadzono w czasie prezydentury Sarkozy'ego, orzekane wobec recydywistów.

Centroprawicowa opozycyjna partia UMP zapowiedziała, że zwróci się do trybunału konstytucyjnego z wnioskiem o przywrócenie środków stosowanych w czasach Sarkozy'ego.

_ - Skutkiem nowej ustawy będzie kontrola polegająca na szerokim otwarciu drzwi prowadzących z więzienia na zewnątrz i przymknięciu drzwi prowadzących do środka _ - powiedział deputowany UMP Georges Fenech.

Ustawę zaakceptował już Senat, w którym socjaliści i lewica głosowali za, a prawicowe partie - przeciwko.

Zdaniem zwolenników ustawy, w tym sędziów i obrońców, strażników więziennych i obrońców praw człowieka, wyroki w zawieszeniu wymagają od skazanych na nie większego wysiłku w dostosowaniu się do społeczeństwa, a tym samym są skuteczniejsze niż pobyt w więzieniu.

We Francji wskaźnik osadzonych wynosi 102 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w Niemczech wznosi on 90, w krajach skandynawskich 60-70, natomiast w Rosjii - 600.

Czytaj więcej w Money.pl
Produkował wadliwe implanty, usłyszał wyrok Pięciu członków kierownictwa nieistniejącej już obecnie firmy PIP (Poly Implant Prothese), w tym jej założyciel 74-letni obecnie Mas, oskarżonych było o oszustwo i wyłudzenie pieniędzy.
Tam prezydent obiecuje obniżkę podatków Potwierdził też, że już od tego roku zaczną się obniżki, które sprawią, że 2 mln osób zapłacą mniejsze podatki, a 1 mln w ogóle nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.
Francja świętuje rocznicę wybuchu wojny Francja zaprosiła wszystkie kraje, których żołnierze walczyli w tamtej wojnie - byłych sojuszników i byłych wrogów, podkreślając, że rocznicowe obchody są symbolem pokoju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)