Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersje wokół śmierci Brytyjczyka w Syrii

0
Podziel się:

Syryjskie władze poinformowały w sobotę, że wydały przedstawicielom
Czerwonego Krzyża ciało brytyjskiego lekarza, który zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu.

Kontrowersje wokół śmierci Brytyjczyka w Syrii
(Zyzzzzzy/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Syryjskie władze poinformowały, że wydały przedstawicielom Czerwonego Krzyża ciało brytyjskiego lekarza, który zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Londyn oskarżył wcześniej Damaszek o zamordowanie 32-latka.

Informację potwierdził przedstawiciel Czerwonego Krzyża Samar el-Kadi. Podkreślił, że ciało Abbasa Khana zostało przewiezione z Syrii na teren Libanu, gdzie ma być odebrane przez pracowników ambasady Wielkiej Brytanii. Khan był przetrzymywany _ za nielegalną działalność _ - informowała wcześniej syryjska agencja Sana, powołując się na raport rządowy, według którego lekarz powiesił się w celi.

_ Brytyjski obywatel Abbas Khan wjechał na syryjskie terytorium w sposób nielegalny i prowadził (w Syrii) nielegalną działalność _ - głosi raport Damaszku. Według władz syryjskich przyczyną śmierci Khana _ było uduszenie przez powieszenie _, a więzień popełnił samobójstwo.

Rząd brytyjski oskarżył syryjskie władze o to, że de facto zamordowały brytyjskiego lekarza. Również syryjska organizacja pozarządowa ogłosiła, że Damaszek jest odpowiedzialny za śmierć więźnia, który zmarł na skutek tortur.

Khan, 32-letni chirurg ortopeda z Londynu, został aresztowany w listopadzie 2012 roku w Aleppo, w północno-zachodniej Syrii, dokąd pojechał, aby pomagać rannym cywilom. Został aresztowany w ciągu 24 godzin od przyjazdu do Aleppo.

Informacje o śmierci mężczyzny przekazano jego matce, Fatimie, która przebywała w Damaszku w ciągu minionych czterech miesięcy. Kiedy wcześniej w tym roku matka odnalazła Khana w więzieniu w syryjskiej stolicy, ważył on zaledwie 32 kg i ledwie był w stanie chodzić. Twierdził, że w czasie pobytu w areszcie, gdzie przetrzymywano go bez postawienia mu zarzutów, był torturowany i przez większość czasu przetrzymywany w izolacji; mężczyzna miał dwoje dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m219681.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/asad;do;brahimiego;pozwolcie;narodowi;zdecydowac;w;genewie,87,0,1411927.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niech Syryjczycy zdecydują w Genewie Brahimi odbywa obecnie podróż po regionie, kontynuując działania na rzecz zorganizowania w Genewie konferencji pokojowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m281447.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;w;syrii;22;osoby;zginely;w;nalotach;sil;rzadowych;na;aleppo,246,0,1442806.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Trzy naloty, 22 ofiary. W tym 14 dzieci Bomby zostały zrzucone na dzielnice Ard al Hamra, Sahur i Hajdarija.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/m288589.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syryjska;opozycja;podzielona;jak;nigdy;spotyka;sie;w;stambule,107,0,1418091.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spotkanie syryjskiej opozycji. Będzie zgoda? Chodzi o próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)