Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole kierowców w święta. Brytyjska policja pobierze próbki śliny

0
Podziel się:

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poleciło policji wyposażyć patrole drogowe w specjalne zestawy do wykrywania narkotyków w próbkach śliny.

Kontrole kierowców w święta. Brytyjska policja pobierze próbki śliny
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Brytyjska policja zapowiada wzmożenie przydrożnych kontroli kierowców w okresie świąt. Oprócz dmuchania przez kierowców w balonik patrole drogówki będą po raz pierwszy pobierać próbki śliny, aby poddać je analizie na obecność narkotyków i innych środków farmakologicznych.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poleciło policji wyposażyć patrole drogowe w specjalne zestawy do wykrywania narkotyków w próbkach śliny. Wejdą one do użytku lada dzień i pozwolą wyłowić kierowców pod wpływem kokainy, ketaminy czy marihuany, ale nie tylko. Te zestawy będą w stanie wykryć również nadmierne dawki środków przeciwbólowych, uspokajających i tak zwanego _ legalnego haju _ - czyli środków farmakologicznych o ubocznym działaniu pobudzającym lub halucynogennym, które można nabyć nie naruszając prawa.

Dotychczas kierowców podejrzanych o nadużycie narkotyków trzeba było aresztować, przewieźć na komisariat i pobrać próbkę krwi, co musiało się odbyć w obecności lekarza. Ta procedura bywa tak czasochłonna, że test często nie wykazuje śladów narkotyków lub leków, zanikających znacznie szybiej niż obecność alkoholu we krwi.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków i leków odurzających było w zeszłym roku przyczyną prawie 600 poważnych wypadków na brytyjskich drogach i policja od dawna postulowała znalezienie skutecznego sposobu wyłapywania winowajców.

Czytaj więcej w Money.pl
20 imigrantów zamkniętych w ciężarówce Niektórym z zatrzymanych udzielono na miejscu doraźnej pomocy z powodu odwodnienia, ale nikogo nie przewieziono do szpitala.
"Policja nie odpuści nawet św. Mikołajowi" Więcej patroli policji można się spodziewać na głównych szlakach komunikacyjnych w kraju i wylotówkach z dużych miast.
Protesty w Wlk. Brytanii. Studenci nie chcą... W pobliżu placu przed parlamentem policję obrzucono różnymi przedmiotami i zerwano barierki ochronne. Dwie osoby zostały zatrzymane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)