Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola NIK w MON. "Nie ze wszystkim się zgadzamy"

0
Podziel się:

NIK wytknęła w kontroli wieloletnie opóźnienia i przekroczenia planowanych kosztów, zaniedbania w księgowości, niestaranny nadzór nad inwestycjami.

Kontrola NIK w MON. "Nie ze wszystkim się zgadzamy"
(Bartosz KRUPA/East News)

MON zgadza się z częścią zarzutów NIK dotyczących inwestycji NATO w infrastrukturę obronną; w tej sprawie resort reagował już wcześniej - powiedział w wiceszef MON Marcin Idzik. Zarzuty dotyczą m.in. opóźnień, przekroczenia kosztów i niedostatecznego nadzoru.

[Na zdjęciu minister obrony Tomasz Siemoniak]

Kontrola dotyczyła sześciu z 98 inwestycji prowadzonych w latach 2007-10. Wartość skontrolowanych zadań inwestycyjnych wyniosła blisko 20 procent ogółu wydatków na program inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP). Negatywna ocena NIK dotyczy czterech przedsięwzięć - budowy składów paliw i smarów na lotniskach w Malborku i Poznaniu-Krzesinach oraz w składnicy paliw w Cybowie, a także budowy posterunku radarowego dalekiego zasięgu systemu Backbone w Zamościu.

_ - Nie z każdą tezą raportu się zgadzamy _ - powiedział wiceminister obrony Marcin Idzik. _ - Na sześć skontrolowanych przedsięwzięć cztery oceniono negatywnie, ale warto wskazać, że cały program inwestycji NATO liczy 131 zadań, które zostały w około 70 procentach zrealizowane, na łączną kwotę 3,4 mld zł _ - dodał.

Przypomniał, że _ o problemach patologii i opóźnień ówczesny minister obrony informował sejmową i senacką komisje obrony w maju 2008 roku _. _ Zakończyło się to pięciokrotnym zawiadomieniem prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa; zostały dokonane zmiany personalne w kierownictwie infrastruktury, zmieniono kierownictwo Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Trzy spośród firm realizujących zadania zostały "ściągnięte" z placów budów _ - wyliczał Idzik.

Jak powiedział, resort zgadza się, że realizacja niektórych przedsięwzięć się przedłużyła. _ - Tezy zawarte w raporcie przyjmujemy do realizacji _ - zapewnił wiceszef MON.

Odrzucił natomiast zarzut niewystarczającego nadzoru nad wykonawcami, podkreślając, że po stwierdzeniu nieprawidłowości MON _ wzmocniło kontrolę zarządczą _. Idzik zaznaczył, że przedsięwzięcia objęte kontrolą rozpoczęto w latach 2001-02, a wiele projektów programu inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa zakończono. Wymienił tu część posterunków radarowych, sześć lotnisk, dwa porty gotowe w razie potrzeby przyjąć siły sojusznicze, Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy oraz - źle ocenioną w raporcie NIK - budowę stacji radarowej w Zamościu.

Podkreślił też, że wybór inwestorów zastępczych jest konieczny - Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nadzoruje bezpośrednich wykonawców. Są to - zaznaczył Idzik - podmioty sprawdzone i posiadające konieczne certyfikaty.

_ - Wnioski personalne trzeba wyciągać, ale mówienie o tym, że inwestycje NATO są źle prowadzone, mogą zmniejszyć nasze szanse na uzyskanie środków na dalsze inwestycje _ - powiedział Idzik.

NIK wytknęła w kontroli wieloletnie opóźnienia i przekroczenia planowanych kosztów, zaniedbania w księgowości, niestaranny nadzór nad inwestycjami. Izba negatywnie oceniła _ przewlekły tryb wyłaniania inwestora zastępczego _ na lotniskach i w składnicy paliw.

Pozytywną ocenę NIK wystawiła modernizacji hangaru w Łasku i budowie stacji radarowej w Brzoskwini. Izba pozytywnie oceniła też wiarygodność ksiąg rachunkowych, stwierdziła jednak uchybienia formalne.

Wyciągnięcie wniosków z raportu zapowiedział w radiu Zet Minister obrony Tomasz Siemoniak. - _ Jeżeli będzie trzeba kogoś ukarać, to ja się nie zawaham, żeby takie osoby ukarać _ - zadeklarował. Zwrócił uwagę, że raport dotyczy okresu przed objęciem przezeń stanowiska ministra.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t73836.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;wykryla;nieprawidlowosci;w;resorcie;obrony,240,0,997616.html) Kontrolerzy w MON. Chodzi o 19 milionów Chodzi o realizację Programu Inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t95322.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;bada;organizacje;wizyt;panstwowych,242,0,793074.html) NIK bada organizację wizyt państwowych Kontrola ma związek z katastrofą smoleńską, a jej wyniki nie zostaną w pełni upublicznione.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)