Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola UOKiK. Gumki do bransoletek bezpieczne, w zawieszkach szkodliwy ftalan

0
Podziel się:

Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek gumek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji. Inaczej było z zawieszkami zatrzymanymi na granicy.

Kontrola UOKiK. Gumki do bransoletek bezpieczne, w zawieszkach szkodliwy ftalan
(Carrie A./Wikimedia/Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskiego rynku nie stwarza zagrożenia dla dzieci, wykazały kontrole zlecone przez UOKiK. Na granicy zatrzymano natomiast zawieszki, które zawierały zbyt dużo szkodliwych ftalanów.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało kolejne 10 partii gumek i zawieszek do wyplatania bransoletek. Osiem z nich zostało pobranych przez Inspekcję Handlową ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek (powyżej 1 tys. sztuk, w różnych kolorach), badane były także zawieszki (Inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów).

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów - związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci i kobiet w ciąży. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji.

Gorzej wypadły badania zawieszek zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej. Ponownie wykazały one przekroczenie poziomu stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki - komplety zawierające 10 i 23 różnego rodzaju zawieszek - nie trafią do sklepów w Polsce, nie zostaną też dopuszczone do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Urząd otrzymał też potwierdzenie z czterech państw Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii, Litwy, Chorwacji i Luksemburga), że w zbadanych przez nie zestawach nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Wcześniejsze badania gumek do wyplatania bransoletek, które prowadzone są przez Urząd od połowy września, także wykazały, że gumki dostępne na polskim rynku są bezpieczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne zmiany na rynku. Można zgłaszać uwagi Celem noweli, która wejdzie w życie 18 stycznia 2015 r., jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję.
Reklamy banków pod lupą UOKiK. Chodzi o koszty kredytów Mała czcionka, krótki czas wyświetlania informacji, niedopowiedzenia - to niektóre z grzechów instytucji finansowych.
UOKiK: Prokuratura zajmie się 4You Airlines Z informacji, jakie UOKiK uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, iż przedsiębiorca nie jest przewoźnikiem lotniczym, ponieważ nie otrzymał wymaganych prawem dokumentów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)