Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrola NIK: Nieprawidłowości w GDDKiA

0
Podziel się:

Między innymi nieprzestrzeganie zasad uczciwej konkurencji wykazał NIK w olsztyńskim oddziale.

Kontrola NIK: Nieprawidłowości w GDDKiA
(Andrew Ciscel/CC/Flickr)

Nieprzestrzeganie zasad uczciwej konkurencji i ustalanie warunków udziału w przetargach na zimowe dyżury utrzymania dróg tak, aby ograniczyć krąg wykonawców - to nieprawidłowości, jakie wykazała w olsztyńskim oddziale GDDKiA kontrola NIK.

Kontrola została przeprowadzona w I kwartale 2014 roku - podał PAP w piątek rzecznik delegatury olsztyńskiej NIK Piotr Górny. Wicedyrektor oddziału GDDKiA w Olsztynie Jarosław Bera powiedział, że wszystkie zalecenia pokontrolne NIK zostały wdrożone.

Co roku GDDKiA organizuje w całym kraju zimowe dyżury. Zadaniem dyżurujących osób jest wysyłanie pługów, solarek i piaskarek wszędzie tam, gdzie są one niezbędne do właściwego utrzymania dróg. Kontrolerzy NIK zbadali, jak odział GDDKiA w Olsztynie koordynował zimowe utrzymanie dróg krajowych.

Jak podał Piotr Górny, w blisko 70 proc. rozstrzygniętych przetargów warunki udziału w prowadzonych postępowaniach sformułowano w taki sposób, żeby ograniczyć krąg potencjalnych wykonawców. W konsekwencji naruszano jedną z podstawowych zasad Prawa zamówień publicznych - zasadę zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

_ - NIK ma również poważne zastrzeżenia związane z weryfikacją ofert złożonych w przetargach. W przygotowaniu siedmiu przetargów, a następnie w nadzorowaniu ich realizacji i rozliczaniu zawartych w ich wyniku umów, uczestniczyli pracownicy Oddziału, którzy byli powiązani rodzinnie z wykonawcami zleconych usług. Powodowało to oczywisty konflikt interesów. Ponadto w czterech przetargach nie wyłączono pracowników Oddziału z postępowania, mimo że wcześniej pracowali oni na rzecz oferentów _- podkreślił Górny.

Dodał, że ustalono również, iż w olsztyńskim oddziale GDDKiA łamano prawo pracy. Po przepracowaniu ośmiu godzin, pracownicy Generalnej Dyrekcji pełnili zimowe dyżury na rzecz innych podmiotów (m.in. związków zawodowych, które wygrały przetarg na zimowe utrzymanie dróg). Tym samym zatrudnionym nie zapewniano ustawowych norm wypoczynku. Kontrolerzy NIK ujawnili 151 takich przypadków. Rekordzista pracował bez przerwy aż 23 godziny na dobę.

Kontrolerzy wykryli także nieprawidłowości w realizowaniu płatności na rzecz wykonawców. Jednej z firm za zimowe dyżury utrzymania dróg wypłacono ponad 81 tys. zł więcej, niż przewidywała to umowa. Odział zapłacił również pięć faktur - o łącznej wartości 111 tys. zł - jeszcze przed zakończeniem zleconych zadań. Wicedyrektor GDDKiA w Olsztynie Jarosław Bera powiedział PAP, że kierownictwo oddziału otrzymało od NIK protokół i zalecenia pokontrolne.

_ - Wszystkie zalecenia dotyczące m.in. zamówień publicznych, spraw kadrowych, czasu pracy czy zakazu wykonywania pracy na rzecz innych pracodawców zostały wdrożone, niektóre jeszcze w trakcie kontroli NIK _- podkreślił wicedyrektor.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska znów najgorsza w Europie. Raport NIK Kwiatkowski przyznał, że w ostatnich latach spadła w Polsce liczba zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Ale proces ten zachodzi jednak w całej Europie.
System do liczenia głosów pod lupą kontrolerów Kontrolerzy wrócą do Krajowego Biura Wyborczego po drugiej turze wyborów samorządowych.
Rażące zaniedbania w oczyszczalniach ścieków Na 36 skontrolowanych podmiotów - zaangażowanych w przetwarzanie osadów - działania niezgodne z prawem wystąpiły aż w 32.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)