Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrmanifestacja w Pakistanie. Przeciw Charlie Hebdo

0
Podziel się:

Kilkutysięczne manifestacje odbyły się m.in. w Lahore, Karaczi, Kwetcie, Peszawarze oraz w Multan i wielu innych miastach w Pakistanie.

Kontrmanifestacja w Pakistanie. Przeciw Charlie Hebdo
(PAP/EPA)

Tysiące osób protestowały na ulicach największych miast Pakistanu przeciw publikacji karykatur proroka Mahometa we francuskim piśmie satyrycznym _ Charlie Hebdo _. Uczestnicy wieców spalili francuskie flagi oraz kukłę prezydenta Francois Hollande'a.

Kilkutysięczne manifestacje odbyły się m.in. w Lahore, Karaczi, Kwetcie, Peszawarze oraz w Multan i wielu innych miastach w Pakistanie.

Ponad 2 tys. osób przemaszerowało ulicami Karaczi, gdzie islamistyczna partia Dżamat-i-Islami zorganizowała marsz do mauzoleum Muhammada Alego Jinnaha, ojca założyciela kraju. Jak informuje agencja AFP, do protestujących dołączyła delegacja chrześcijańskich pastorów, by w ten sposób pokazać solidarność z muzułmańskimi rodakami.

Blisko 6 tys. osób protestowało z kolei na ulicach miasta Lahore we wschodnim Pakistanie. _ Chcemy zainicjować ruch przeciwko obraźliwym karykaturom naszego ukochanego proroka _ - mówił protestującym Hafiz Saeed, założyciel i lider ekstremistycznego ugrupowania islamistycznego Lashkar-e-Taiba (Armia Pobożnych), oskarżonego m.in. o przeprowadzenie w ostatnim czasie serii ataków na Indie sąsiadujące z Pakistanem.

Saeed zachęcał także przedsiębiorców do zaprzestania importu produktów francuskich, a pakistańskich przywódców wezwał do podjęcia stosownych działań na gruncie prawa międzynarodowego, aby przeciwstawić się bluźnierstwom płynącym z Zachodu, które - jak zaznaczył - w Pakistanie karane są śmiercią.

Ponadto lider Lashkar-e-Taiba, za którego pojmanie rząd amerykański oferuje nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów, wezwał do zorganizowania w najbliższy piątek kolejnych wieców przeciwko francuskiemu magazynowi.

Z kolei w mieście Kweta w południowo-zachodnim Pakistanie protestujący spalili francuską flagę, a także zdjęcie i podobiznę prezydenta Francji.

Demonstracje odbyły się także w Islamabadzie, gdzie około 200 osób zgromadzonych przed klubem prasy spaliło kukły rysowników zastrzelonych w Paryżu.

W mieście Multan, na południu kraju, protestujący krzyczeli: _ My nie jesteśmy Charlie, jesteśmy Kouachi _, solidaryzując się w ten sposób z dwoma paryskimi zamachowcami, braćmi Saidem i Cherifem Kouachi, którzy zastrzeli w redakcji _ Charlie Hebdo _ 12 osób.

_ Charlie Hebdo _, publikujący w przeszłości karykatury szydzące m.in. z Mahometa i innych religii, zamieścił w środę następną karykaturę proroka, ze łzą w oku i tabliczką z napisem _ Jestem Charlie _ ("Je suis Charlie") - hasłem, pod jakim manifestowano we Francji przeciwko zamachowi na redakcję tygodnika. Napastnicy przyznali, że ich atak na redakcję był zemstą za wcześniejsze karykatury, które publikował w ostatnich latach magazyn.

Nowy rysunek wywołał w piątek falę manifestacji w krajach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m277392.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pakistan---starcia-w-zwiazku-z-charlie-hebdo,119,0,1694839.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Starcia w Pakistanie. Ranny został fotoreporter W czasie manifestacji doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m331711.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/charlie-hebdo-oskarzane-o-nienawisc-do,162,0,1695650.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Charlie Hebdo" w ogniu krytyki organizacji OWI Nowy rysunek wywołał falę manifestacji w krajach muzułmańskich na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m214579.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wzrost-popularnosci-hollandea-po-atakach-w,150,0,1695382.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hollande po atakach w Paryżu znów zyskuje To efekt dobrze ocenionych przez analityków i media działań francuskiego prezydenta po zamachach w stolicy Francji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)