Zmiany w konstytucji zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - związane z naszym członkostwem w UE - są potrzebne i uzasadnione - uważają eksperci.
Dr Ryszard Piotrowski (Uniwersytet Warszawski) powiedział, że najistotniejsze znaczenie ma potwierdzenie szczególnej mocy prawnej konstytucji w odniesieniu do konsekwencji obowiązywania Traktatu Lizbońskiego, który dopuszcza zmiany traktatu dokonywane inaczej niż w drodze umowy międzynarodowej.
_ - Jeżeli będą zmiany traktatów unijnych w inny sposób niż w drodze formalnej umowy międzynarodowej, to przekazanie kompetencji na rzecz UE musi być dokonane za zgodą udzieloną albo w referendum ogólnokrajowym, albo w ustawie _ - powiedział Piotrowski.
Projekt zaproponowany przez prezydenta uwzględnia też procedury ewentualnego wystąpienia RP z UE. Konstytucjonalista zauważył, że do tej pory mimo niezapisania tego w konstytucji Polska miała możliwość wystąpienia z UE. Ale - w ocenie Piotrowskiego - potwierdzenie tego w wyraźny sposób w konstytucji jest potrzebne i uzasadnione.
Konstytucjonalista podkreślił, że projekt przewiduje, iż w wypadku ewentualnego wystąpienia Polski z UE decyzja podjęta przez Radę Ministrów będzie wymagała zgody wyrażanej w takim trybie, jaki jest wymagany do przystąpienia do UE. _ To jest logiczne _ - powiedział Piotrowski.
W jego ocenie, także zmiany dotyczące NBP są potrzebne. _ - Perspektywa przystąpienia do strefy euro wymaga wprowadzenia zmian związanych ze zmianą charakteru banku centralnego i jego pozycji ustrojowej _ - powiedział konstytucjonalista. Podobnie jest - jak mówił - jeśli chodzi o RPP.
Także konstytucjonalista dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego uważa, że zmiany w konstytucji są potrzebne. - _ Jeżeli chodzi o kwestie europejskie to - moim zdaniem - taki rozdział powinien być wprowadzony _ - powiedział. Jak zaznaczył, obowiązująca konstytucja została uchwalona jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. _ - Jesteśmy członkami UE od paru lat, a konstytucja została uchwalona przed naszym wejściem do UE, więc nie reguluje wielu kwestii _ - podkreślił.
Pytany, czy według niego to dobry moment na przedstawianie propozycji zmian w konstytucji, powiedział: _ Moment jest dobry wtedy, kiedy zmiana konstytucji ma szansę być uchwalona. Nigdy tak do końca nie wiemy, który moment jest dobry _. Jak dodał, rozdział europejski w konstytucji _ i tak wydaje się najmniej konfliktowy _.
Jakich zmian chce Bronisław Komorowski? src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-10%20years&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=pkb&fg=1&st=1&w=460&h=250&cm=0"/>