Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w libii
18.07.2014 09:29

Koniec walki o lotnisko w Trypolisie. Zawieszenie broni

W wyniku ostrzału zniszczona lub uszkodzona została większość stacjonujących tam samolotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Libijskie grupy walczące od kilku dni o kontrolę nad lotniskiem w stolicy kraju Trypolisie porozumiały się w sprawie zawieszenia broni i wyraziły gotowość na zawieszenie broni. Informację potwierdziły lokalne władze - poinformowała agencja Reutera.

_ - Strony konfliktu osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia broni i przekazania kontroli nad lotniskiem komitetowi wyznaczonemu przez premiera (aby znaleźć pokojowe rozwiązanie) _ - powiedział Mahmud al-Hatwisz, rzecznik rady miasta Zenten, skąd wywodzi się jedna z grup bojowników walczących o lotnisko. Druga pochodzi z Misraty.

Do porozumienia doszło w kilka godzin po tym jak ostrzał moździerzowy uszkodził budynek terminalu portu lotniczego. Wcześniej w tygodniu władze w Trypolisie informowały, że w wyniku ostrzału zniszczona lub uszkodzona została większość samolotów znajdujących się na lotnisku.

Walki wokół lotniska zmusiły misję ONZ w Libii do _ czasowego _ wycofania z tego kraju swego personelu.

Starcia wokół lotniska wybuchły po wystosowaniu przez islamskie milicje na portalach społecznościach wezwania do wyparcia dawnych rebeliantów z Zenten z miejsc, które okupują oni w Trypolisie, w tym z lotniska położonego 25 km od miasta.

Od obalenia w październiku 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego lotnisko w Trypolisie jest kontrolowane przez dawnych rebeliantów z Zenten, miasta oddalonego 170 km na południowy zachód od libijskiej stolicy. Zenten jest ważnym regionalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.

Do tej pory tymczasowym władzom Libii nie udało się rozbroić antyrządowych ugrupowań paramilitarnych, które nadal kontrolują w kraju wiele miejsc o strategicznym znaczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pociski trafiły w pas startowy. Loty odwołane Libijskie władze zamknęły lotnisko w Trypolisie po tym, jak o świcie w pas startowy trafiły dwa pociski - podano w stolicy Libii.
Nocny atak rakietowy w Libii. Są ofiary Libijska agencja prasowa Lana podała, że na lotnisko spadły dziesiątki pocisków rakietowych. Uszkodzone zostały budynki, m.in. wieża kontrolną.
Eksplozja pocisków rakietowych koło lotniska Do konfrontacji doszło po wystosowaniu przez islamską milicję wezwania do wyparcia dawnych rebeliantów z okupowanych miejsc.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz