Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec reliktu z PRL. Prezydent podpisał ustawę

0
Podziel się:

Nowy akt prawny znosi obowiązek meldunkowy. Wejdzie w życie od 1 sierpnia 2011 r.

Koniec reliktu z PRL. Prezydent podpisał ustawę
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku.

Ustawa przewiduje, że z tym dniem zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL. W rejestrze tym nie będą gromadzone informacje dotyczące adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami, rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców. Ustawa przewiduje, że dane będą udostępniane jedynie z rejestru PESEL.

Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia 2011 roku.

Ponadto do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego ustawa wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii.

Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)