Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec awantur w Sejmie? PO ma pomysł

0
Podziel się:

- Uchwały okolicznościowe są w Sejmie przedmiotem awantur politycznych - uważa przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska i proponuje zmiany w regulaminie izby, które to ograniczą.

Koniec awantur w Sejmie? PO ma pomysł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Uchwały okolicznościowe są w Sejmie przedmiotem awantur politycznych - uważa przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska i proponuje zmiany w regulaminie izby, które to ograniczą. Od 1989 r. posłowie przyjęli ponad 150 takich uchwał, czasem kilkadziesiąt w roku.

Jak podkreśliła Śledzińska-Katarasińska (PO), _ szczególnie w tej kadencji projekty uchwał stały się przedmiotem awantur politycznych _. Ostatnio spór wywołał projekt uchwały posłów PiS dotyczący ustanowienia 2013 r. Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym.

_ Posłowie mają bardzo różne pomysły, często polityczne, a wystarczy, że zbiorą podpisy 15 posłów i wnoszą już projekt _ - wyjaśniła. Po wniesieniu projektu uchwały marszałek kieruje go do komisji kultury. _ Nie widzę powodu, aby moja komisja rozpatrywała każdy taki pomysł, a zgodnie z regulaminem ma taki obowiązek _ - mówiła przewodnicząca. W regulaminie Sejmu, jak proponuje, powinny zostać sprecyzowane kryteria, zgodnie z którymi Prezydium Sejmu mogłoby nie dopuszczać do pierwszego czytania niektórych projektów tego typu.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca komisji, tą sprawą w lutym na wspólnym posiedzeniu mają się zająć Komisje: Regulaminowa i Spraw Poselskich oraz Kultury i Środków Przekazu.

Uchwała okolicznościowa ma na celu upamiętnienie danej postaci lub historycznego wydarzenia na forum polskiego parlamentu. _ Przede wszystkim przyjmujemy za dużo uchwał okolicznościowych _ - powiedziała PAP Śledzińska-Katarasińska. Od 1989 r. posłowie podjęli w Sejmie ponad 150 uchwał upamiętniających postaci związane z życiem kulturalnym lub naukowym albo wydarzenia historyczne, niekiedy kilkadziesiąt w jednym roku.

Najwięcej uchwał było związanych z Janem Pawłem II, obchodzono pierwsze trzy rocznice jego śmierci, 10. rocznicę wystąpienia w polskim parlamencie oraz 20., 25. i 30. rocznicę objęcia pontyfikatu. Sejm podejmuje też uchwały ws. uczczenia rocznic _ nieokrągłych _. Upamiętniono m.in. 26. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego czy 47. rocznicę śmierci rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Przyjęcie tej uchwały związane było z ukazaniem się kontrowersyjnej książki Jana T. Grossa i Ireny Grudzińskiej _ Złote żniwa _, której autorzy napisali o udziale Polaków w Holokauście, stawiając tezę, że skala polskich zbrodni na Żydach była większa niż udzielana im pomoc.

Szczególnym rodzajem uchwał są uchwały w sprawie ustanowienia danego roku rokiem osoby albo wydarzenia. Regulamin Sejmu ogranicza ich liczbę, sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu może wnioskować o przyjęcie najwyżej trzech projektów uchwał ustanawiających patronów roku.

Tym ograniczeniem tłumaczyła się komisja kultury, gdy pod koniec ub.r. zarekomendowała posłom odrzucenie uchwały ustanawiającej 2013 r. Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym. Argumentowano wówczas, że uchwałę w identycznej intencji przyjął już Senat. Ostatecznie Sejm ogłosił 2013 r. Rokiem Jana Czochralskiego, Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima, a Powstanie Styczniowe posłowie upamiętnili zwykłą uchwałą okolicznościową.

_ Patron coś musi przynieść kulturze _ - mówiła Śledzińska-Katarasińska. Jak tłumaczyła, komisja kultury, rozpatrując projekty uchwał ustanawiających patronów roku, kieruje się tym, czy w związku z obchodami będą realizowane przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne popularyzujące postać patrona. Według przewodniczącej koordynacją obchodów powinny się zająć poszczególne resorty. _ Uważam, że odpowiednie ministerstwo powinno się włączyć w obchody, skoro uchwałę w tej sprawie podjął parlament _ - zaznaczyła przewodnicząca.

Przedsięwzięcia związane z upamiętnieniem Lutosławskiego i Tuwima koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na realizację obchodów Roku Lutosławskiego resort przeznaczył 16 mln zł, obchodów Roku Tuwima - 800 tys. zł.

100. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX w. upamiętni ponad 100 przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. Imprezy będą realizowane w kraju i za granicą. 25 stycznia, w dzień 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert z udziałem cenionej przez kompozytora skrzypaczki Anne-Sophie Mutter.

Obchody 60. rocznicy śmierci i 100. poetyckiego debiutu Juliana Tuwima organizuje rodzinne miasto poety, Łódź. W minioną niedzielę odbyły się tam pierwsze imprezy, łodzianie mogli usłyszeć debiutancki wiersz poety i rockowe aranżacje jego utworów.

Jan Czochralski będzie prawdopodobnie bohaterem Międzynarodowego Kongresu Struktury Monokryształów w Warszawie, który ma się odbyć w połowie br.

Czytaj więcej w Money.pl
Co ze specgrupą infiltrującą lewicę? Policyjny zespół miał sprawdzać powiązania i majątki ok. tysiąca osób, głównie ludzi z SLD.
Zobacz ile wydali posłowie. Na podróże! Najczęściej lecieli do Brukseli, Paryża i Strasburga, ale również odwiedzali RPA, Maroko, Ugandę, Brazylię, Katar.
Posłowie się lenią? Money.pl sprawdził, kto zasłużył na wakacje Wprowadzają ustawy w ślimaczym tempie, nie przychodzą na posiedzenia, a rekordziści ani razu nie wyszli na mównicę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)