Notowania

wojna z terroryzmem
15.01.2015 15:03

Konflikty na Bliskim Wschodzie. Polacy w szeregach islamistów

- Służby wiedzą o tych osobach i starają się je monitorować, gdy wracają - zapewnia szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Mniej niż 10 obywateli polskich mogło brać udział w konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie po stronie radykalnych islamistów - powiedział szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Biernacki (na zdjęciu) po spotkaniu z wiceszefem ABW Jackiem Gawryszewskim.

Dzisiejsze posiedzenie - jak zawsze zamknięte dla mediów - dotyczyło _ potencjalnych zagrożeń terrorystycznych związanych z powrotem obywateli państw europejskich (w szczególności do strefy Schengen) - uczestników konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie _.

Według Biernackiego służby robią wszystko, by Polacy czuli się bezpiecznie. - _ Polskie służby monitorują sytuację i zagrożenie terroryzmem z krajów islamskich _ - dodał. Podkreślił, że polskie służby współpracują z partnerami z Zachodu, skąd może przyjść ewentualne zagrożenie. - _ Jako komisja stoimy na stanowisku, że służby powinny być wzmacniane kadrowo oraz dostosowywane do zagrożeń _ - oświadczył Biernacki.

Dodał, że według polskich służb po stronie radykalnych islamistów na Bliskich Wschodzie mogło walczyć od 6 do 8 obywateli polskich. Powiedział, że _ służby wiedzą o tych osobach i starają się je monitorować, gdy wracają _. Podkreślił, że najgroźniejsi mogą być ci, o których służby nie wiedzą.

Gawryszewski nie wypowiadał się dla mediów.

W ub. tygodniu w atakach terrorystycznych w Paryżu zginęło 17 osób. W zamachu na redakcję _ Charlie Hebdo _ bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji; deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska zapewniała, że w Polsce _ nie ma powodu do niepokoju, poziom zagrożenia terrorystycznego jest podstawowy, a służby działają _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nawet 5 tys. Europejczyków poszło na dżihad _ To z pewnością największe zagrożenie terrorystyczne, przed którym stoi Europa od zamachów z 11 września 2001 roku _.
"Nie uda się zapobiec nowemu zamachowi" - _ Możemy działać - zatrzymywać, stosować represje, usiłować unikać zagrożeń, lecz nie uda nam się im zapobiec _ - mówi unijny koordynator ds. walki z terroryzmem.
To potwierdza winę zamachowca z Paryża - _ Wy atakujecie kalifat, wy atakujecie Państwo Islamskie, my atakujemy was _ - mówi na nagraniu Amedy Coulibaly.
Tagi: wojna z terroryzmem, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz