Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Inspektorzy ONZ wyjadą z kraju w sobotę

0
Podziel się:

Eksperci do spraw broni chemicznej do jutra będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun (AP/Fotolink/East News)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że eksperci do spraw broni chemicznej będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego pod Damaszkiem do jutra, a następnego dnia rano opuszczą Syrię.

Przebywający w Wiedniu szef ONZ dodał, że zaraz po powrocie inspektorzy złożą mu raport z rezultatów swoich prac.

Ban powiedział też, że dzień wcześniej rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą, którego poprosił o czas dla inspektorów na zakończenie dochodzenia. Podkreślił, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie reakcji na atak chemiczny, do którego miało dojść 21 sierpnia pod Damaszkiem, należy wysłuchać wszystkich opinii.

W czwartek eksperci wyjechali z hotelu w Damaszku i po raz trzeci udali się na przedmieście stolicy. Tym razem dotarli na wschodnie przemieście - do Dumy. Mają tam zbadać miejsca, w których, zdaniem działaczy antyreżimowych, przechowywane są rakiety z bronią chemiczną.

Eksperci mają także pobrać więcej próbek mogących świadczyć o użyciu gazu i przeprowadzić rozmowy ze świadkami i poszkodowanymi.

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę wywiadzie dla telewizji PBS, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Ban Ki Mun: Trzeba dać szansę dyplomacji Zdaniem sekretarza generalnego ONZ z decyzją w sprawie ewentualnej interwencji należy poczekać do wyników śledztwa ONZ.
W Syrii użyto broni chemicznej. Są dowody! -_ Zastosowano ją na dużą skalę _ - stwierdził John Kerry. -_ Zabijanie cywilów, kobiet i dzieci, to po prostu moralna plugawość _ - podkreślił.
Dowody użycia broni chemicznej zniszczone? _ - Musimy być teraz realistami w sprawie tego, co może osiągnąć ekipa ONZ _- powiedział Hague dziennikarzom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)