Notowania

Przejdź na
konflikt w syrii
29.08.2013 11:48

Konflikt w Syrii. Inspektorzy ONZ wyjadą z kraju w sobotę

Eksperci do spraw broni chemicznej do jutra będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że eksperci do spraw broni chemicznej będą kontynuować badanie okoliczności ataku chemicznego pod Damaszkiem do jutra, a następnego dnia rano opuszczą Syrię.

Przebywający w Wiedniu szef ONZ dodał, że zaraz po powrocie inspektorzy złożą mu raport z rezultatów swoich prac.

Ban powiedział też, że dzień wcześniej rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą, którego poprosił o czas dla inspektorów na zakończenie dochodzenia. Podkreślił, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie reakcji na atak chemiczny, do którego miało dojść 21 sierpnia pod Damaszkiem, należy wysłuchać wszystkich opinii.

W czwartek eksperci wyjechali z hotelu w Damaszku i po raz trzeci udali się na przedmieście stolicy. Tym razem dotarli na wschodnie przemieście - do Dumy. Mają tam zbadać miejsca, w których, zdaniem działaczy antyreżimowych, przechowywane są rakiety z bronią chemiczną.

Eksperci mają także pobrać więcej próbek mogących świadczyć o użyciu gazu i przeprowadzić rozmowy ze świadkami i poszkodowanymi.

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę wywiadzie dla telewizji PBS, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Ban Ki Mun: Trzeba dać szansę dyplomacji Zdaniem sekretarza generalnego ONZ z decyzją w sprawie ewentualnej interwencji należy poczekać do wyników śledztwa ONZ.
W Syrii użyto broni chemicznej. Są dowody! -_ Zastosowano ją na dużą skalę _ - stwierdził John Kerry. -_ Zabijanie cywilów, kobiet i dzieci, to po prostu moralna plugawość _ - podkreślił.
Dowody użycia broni chemicznej zniszczone? _ - Musimy być teraz realistami w sprawie tego, co może osiągnąć ekipa ONZ _- powiedział Hague dziennikarzom.
Tagi: konflikt w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz