Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Strefie Gazy. Rok szkolny rozpoczęty z opóźnieniem

0
Podziel się:

Pierwszy tydzień uczniowie szkół publicznych spędzą nie na lekcjach, ale na zajęciach terapeutycznych i zabawie. Ma to im pomóc poradzić sobie z wojenną traumą.

Konflikt w Strefie Gazy. Rok szkolny rozpoczęty z opóźnieniem
(michael loadenthal/Flickr)

Dla około 500 tysięcy dzieci w palestyńskiej Strefie Gazy - z trzytygodniowym opóźnieniem wywołanym zakończonym niedawno konfliktem zbrojnym z Izraelem - rozpoczął się rok szkolny. Pierwsze dni po powrocie uczniowie spędzą na zajęciach terapeutycznych.

Opóźnienie wynika z tego, że wiele szkół zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych w trakcie 50-dniowego konfliktu, a wiele oświatowych placówek prowadzonych przez ONZ posłużyło jako tymczasowe schronienie dla tych, którzy w ostrzale stracili domy. Jak mówi przedstawiciel ministerstwa oświaty w Strefie Gazy Ziad Thabet, do dziś mieszka w nich ok. 50 tys. ludzi.

Pierwszy tydzień uczniowie szkół publicznych spędzą nie na lekcjach, ale na zajęciach terapeutycznych i zabawie. Ma to im pomóc poradzić sobie z wojenną traumą i przestawić się na naukę. _ - Ponad 11 tys. nauczycieli i 3 tys. dyrektorów szkół przeszło specjalne szkolenie w zakresie właściwego podejścia do dzieci, które przeżyły wojnę _ - podkreślił Thabet w rozmowie z agencją AP.

Dodatkowe 250 tys. dzieci będzie mogło skorzystać z pomocy psychologicznej finansowanej przez lokalne i międzynarodowe organizacje pozarządowe oraz palestyńskie ministerstwo oświaty.

UNICEF, agenda ONZ ds. pomocy dzieciom, podała, że szkołom publicznym w Gazie przekazała 130 tys. tornistrów i pomocy naukowych, a także przeprowadziła szkolenia z udziałem blisko 12 tys. pedagogów szkolnych, nauczycieli i innych.

_ -W tym roku mniej się cieszę na powrót do szkoły. Czuję, że czegoś brakuje. Pytałem o moich kolegów, ale część z nich zginęła albo została ranna _ - mówi 11-letni Tamar z miasta Gaza. W szkole w innej części miasta, gdzie zniszczonych lub uszkodzonych zostało kilkaset budynków, na krześle zabitej uczennicy umieszczono symboliczną tabliczkę: _ Męczenniczka Ghalya al-Helu, dziewiąta klasa _, a dyrektor przemówienie do uczniów rozpoczął od ogłoszenia, że nie żyje jego zastępca.

26 sierpnia, po 50 dniach zbrojnego konfliktu w Strefie Gazy, w którym zginęło ponad 2143 Palestyńczyków i 72 Izraelczyków, a 11 tys. ludzi odniosło obrażenia, strony zawarły porozumienie o długoterminowym zawieszeniu broni. Konflikt wybuchł w czerwcu po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu. Izrael o zbrodnię oskarżył bojowników palestyńskiego Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału izraelskiego terytorium.

W czwartek organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła Izrael o zbrodnie wojenne polegające na atakowaniu ONZ-owskich szkół w Gazie; w atakach zginęło 45 osób, w tym 17 dzieci. Strona izraelska twierdzi, że to Hamas narażał ludność cywilną, wybierając tereny zamieszkane na punkty prowadzenia ostrzału lub magazyny broni.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael dopuścił się zbrodni wojennych? Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch oskarża Tel Awiw.
Rozłam w Autonomii Palestyńskiej? Oskarżają... Groźby Abbasa zakończenia współpracy z Hamasem są oszustwem, niszczą pojednanie i realizują życzenia Amerykanów i Izraelczyków.
Oto, kto zyskał na konflikcie w Strefie Gazy Popularność Hamasu znacząco wzrosła po zakończonym 26 sierpnia konflikcie zbrojnym w Strefie Gazy - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)