Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Strefie Gazy nabiera impetu

0
Podziel się:

Wśród palestyńskich ofiar dzisiejszych działań wojennych jest troje dzieci i 70-letnia kobieta.

Konflikt w Strefie Gazy nabiera impetu
(PAP/EPA)
bEJuwaDF

Rozpoczęta wczoraj wieczorem izraelska ofensywa lądowa w Strefie Gazy z użyciem czołgów i artylerii nabiera impetu. Izrael informuje o zabiciu 17 palestyńskich bojowników i wzięciu do niewoli - 13. Źródła palestyńskie mówią o śmierci 27 Palestyńczyków.

Wśród palestyńskich ofiar dzisiejszych działań wojennych jest troje dzieci i 70-letnia kobieta.

Głównym celem ofensywy, jak podkreślają izraelskie media, jest zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez bojowników islamskich i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

bEJuwaDH

Unia Europejska potępiła w piątek _ mordowanie na oślep palestyńskich cywilów _ i jednocześnie _ nie ustający ostrzał rakietowy Izraela prowadzony przez Hamas ze Strefy Gazy, którego celem jest ludność cywilna _.

Oświadczenie tej treści złożyła na konferencji prasowej w Brukseli Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Podkreśliła, że UE pozostaje w kontakcie ze stronami konfliktu i z innymi podmiotami politycznymi w regionie, aby doprowadzić do zawieszenia broni.

_ Strategia tunelowa _ była początkowo wykorzystywana przez Hamas i inne radykalne ugrupowania na południu Strefy Gazy do przełamywania jej izolacji. Tunele wykopywane pod granicą z Egiptem służyły do przerzucania benzyny, różnych innych towarów i ludzi. Ta podziemna _ kontrabanda _ łagodziła m.in. skutki podwójnej, izraelskiej i egipskiej blokady Strefy Gazy. Wkrótce jednak posłużyła celom militarnym - głównie do przemycania broni.

_ - Dziesiątki tuneli wyryto pod granicami Strefy Gazy. Większość służy Hamasowi i innym islamskim ugrupowaniom, m.in. do budowy i ukrywania rakiet i ich wyrzutni, a także punktów dowodzenia _ - cytuje agencja AFP anonimowe izraelskie źródło wojskowe.

bEJuwaDN

W toku obecnej ofensywy wojsko izraelskie wykryło osiem takich podziemnych kryjówek i tuneli, które służyły m.in. do wypadów na terytorium Izraela. Niektóre znajdują się do 20 metrów pod ziemią, są wyposażone w telefony i światło elektryczne. Ich wiercenie i urządzanie musiało trwać lata - pisze izraelski dziennik _ Haarec _.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja włączy się w konflikt w Strefie Gazy? Minister spraw zagranicznych Francji spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej.
Egipt potępia działania Izraela. Wzywa do... Rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii i USA są częścią egipskich wysiłków zmierzających do powstrzymania rozlewu krwi.
Izrael wini Hamas. "Wyczerpaliśmy wszystkie opcje. Sytuacja nie do zniesienia" Międzynarodowa krytyka jest nieunikniona - mówi Benjamin Netanjahu.
bEJuwaEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)