Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt w iraku
18.08.2014 07:25

Konflikt w Iraku. Barack Obama wydał zgodę na naloty

- Operację podjęto we współpracy i na prośbę irackiego rządu - poinformował Biały Dom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(White House)

Prezydent USA poinformował Kongres, że to on wydał zgodę na ataki amerykańskiego lotnictwa na pozycje islamistów wokół największej w Iraku zapory wodnej, położonej na Tygrysie - oświadczył Biały Dom.

_ - Uszkodzenie tamy w Mosulu mogłoby narazić życie wielu cywilów, zagrozić personelowi i placówkom amerykańskiej dyplomacji w Bagdadzie i przeszkodzić irackiemu rządowi w zapewnieniu kluczowych usług dla obywateli _ - oświadczyła kancelaria prezydenta Stanów Zjednoczonych.

_ - Operację podjęto we współpracy i na prośbę irackiego rządu _ - dodała.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad tamą w Mosulu na początku miesiąca. Rozważali jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu.

Fala, która dotarłaby z północy do stolicy Iraku, miałaby kilka metrów wysokości. Zbiornik wodny pod Mosulem zaopatruje w wodę znaczną część Iraku, a elektrownia wodna na zaporze ma strategiczne znaczenie dla kraju.

Amerykańskie Centralne Dowództwo podało, że w niedzielę przeprowadziło 14 nalotów, w czasie których zniszczono 10 należących do sił islamistów samochodów pancernych, siedem pojazdów wielozadaniowych, dwa transportery opancerzone oraz jeden punkt kontrolny.

_ - Wszystkie samoloty bezpiecznie opuściły strefę ataku _ - podkreśliło dowództwo w swym komunikacie.

W sobotę amerykanie przeprowadzili dziewięć nalotów.

Naloty na cele wojskowe Państwa Islamskiego Amerykanie rozpoczęli 8 sierpnia. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi, niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię, mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Naloty w Iraku. Samoloty zabiły dżihadystów Przeprowadzono łącznie 9 nalotów, w których uczestniczyły zarówno samoloty załogowe jak i bezzałogowe.
Niemcy również wysyłają pomoc humanitarną Na pokładzie samolotu Transall znajduje się 8 ton żywności, lekarstw i koców.
Ważne spotkanie w sprawie Ukrainy i Iraku? Gotowość do jego organizacji zapowiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Tagi: konflikt w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz