Notowania

izrael
01.08.2014 06:33

Konflikt w Gazie. Izrael kończy niszczyć tunele

Od kilku godzin znów trwają intensywne bombardowania Gazy, a Hamas strzela rakietami w kierunku Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przeważająca większość tajnych tuneli Hamasu będzie zlikwidowana jeszcze tej nocy - tak zapowiada izraelska armia. Od kilku godzin znów trwają intensywne bombardowania Gazy, a Hamas strzela rakietami w kierunku Izraela.

Zniszczenie tuneli i składów broni Hamasu jest najważniejszym celem prowadzonej od 3,5 tygodni przez Izrael operacji wojskowej w Gazie. Dowódcy wojska poinformowali, że najpóźniej do piątku zostanie zlikwidowanych 90 procent tuneli o których istnieniu Izrael wie. Wcześniej, izraelski premier Benjamin Netanjahu mówił, że niszczenie tuneli jest na ukończeniu, a wojna potrwa tak długo, aż zostaną zniszczone wszystkie tunele.

Od popołudnia znów trwa intensywny, wzajemny ostrzał. Izraelskie lotnictwo i marynarka wojenna bombardują wschodnie, północne i południowe obrzeża Gazy. Z kolei Hamas wystrzelił w ciągu ostatnic godzin co najmniej kilkanaście rakiet w kierunku izraelskich miast, m.in. Tel Awiwu, Aszkelonu i Eszkol.

Sytuacja humanitarna w Gazie gwałtownie się pogarsza. W palestyńskiej enklawie prąd dostępny jest tylko poprzez generatory, bo nie pracuje jedyna elektrownia. Po zmroku na ulicach jest ciemno, a wiele osób siedzi w domu przy świecach. Długie kolejki ustawiają się po chleb, wodę, paliwo i do bankomatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael masakruje dzieci. Waszyngton krytykuje Wśród zabitych Palestyńczyków co najmniej 827 to osoby cywilne, w tym 243 - dzieci. Wśród rannych 1949 to dzieci - alarmuje ONZ.
Sytuacja humanitarna w Gazie coraz bardziej dramatyczna Teraz energię w domach mają tylko ci, którzy mają własne generatory. Ale paliwo powoli się kończy. Brakuje także wody a nawet jedzenia.
"Traktujcie konflikt w Palestynie poważnie" Watykan skierował dziś do ambasad państw utrzymujących stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską notę werbalną z wezwaniem, aby poważnie potraktowały kryzys na Bliskim Wschodzie.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz