Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Rozejm możliwy, ale pod pewnymi warunkami

0
Podziel się:

Granica musi być zamknięta maksymalnie, tak aby przestępcy przestali kierować na nasze terytorium broń i najemników.

Konflikt na Ukrainie. Rozejm możliwy, ale pod pewnymi warunkami
(PAP/EPA)

Zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie jest możliwe tylko pod warunkiem przejęcia pełnej kontroli nad granicą z Rosją - powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko. Tymczasem w Artemowsku i Ługańsku trwają walki. Wczoraj wojsko zdobyło Mikołajówkę pod Słowiańskiem.

[Aktualizacja 08:00]_ _W Artemowsku ukraińskie siły zaatakowały sztab separatystów. W Ługańsku bojówkarze ostrzeliwali miejscowe lotnisko.Żołnierze wjechali do Artemowska dwoma transporterami opancerzonymi. Ostrzelali budynek miejskiej prokuratury, gdzie mieści się sztab separatystów, zniszczyli także stojący obok samochód.

Po 20-minutowej walce, wojskowi wycofali się. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow oświadczył, że była to „akcja rozpoznawcza”. Zapowiedział przy tym, że miasto niedługo przejdzie pod kontrolę sił ukraińskich.

W nocy separatyści ostrzeliwali z wyrzutni rakiet Grad ługańskie lotnisko, gdzie stacjonuje wojsko. Do takich przypadków dochodzi niemal codziennie od prawie miesiąca. Siły ukraińskie odbiły lotnisko 8 czerwca.

Wczoraj wojsko zdobyło Mikołajówkę pod Słowiańskiem, miastem uznawanym za twierdzę separatystów. Walki trwały około 10 godzin. Zatrzymano niemal 50 bojówkarzy. Nie wiadomo, ilu zabito. Szef MSW Arsen Awakow twierdzi, że w ciągu kilku dni zostanie zdobyty Słowiańsk.

Granica musi być zamknięta _ _

_ - Ponad 450-kilometrowy odcinek granicy z Federacją Rosyjską w rejonie obwodów donieckiego i ługańskiego, przez który terroryści otrzymują broń, przeprowadzają najemników i sprzęt, nie tylko pozostaje nie zamknięty ze strony rosyjskiej, ale i był otwarty w trakcie trwania rozejmu i po nim _ - powiedział szef SBU na briefingu w Kijowie.

_ - Granica musi być zamknięta maksymalnie, tak aby przestępcy przestali kierować na nasze terytorium broń i najemników, a potem można mówić o realności wzajemnego wstrzymania ognia _ - podkreślił Naływajczenko. Ocenił, że potrzebna jest międzynarodowa kontrola granicy, tak aby uniknąć ewentualnych incydentów i prowokacji.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jako jeden z warunków wznowienia zawieszenia broni wskazywał m.in. ustanowienie kontroli na granicy z Rosją z udziałem obserwatorów OBWE.

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie zajęli kilka przejść granicznych w obwodach donieckim i ługańskim; jedno z nich - Dowżanskyj - zostało odbite przez ukraińskie siły rządowe na początku bieżącego tygodnia.

Stosunki Rosją mają wrogi charakter. Przeprowadzono badanie wśród mieszkańców Ukrainy

Według rezultatów badania tylko 8,9 procent respondentów w pełni pozytywnie odnosi się do Rosji, gdy 42,7 procent ma do niej stosunek całkowicie negatywny.

73 procent ankietowanych sądzi, że dla Ukrainy istnieje zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, 60,3 procent Ukraińców dopatruje się zagrożenia ze strony działań w ich kraju rosyjskich służb specjalnych.

69,3 procent ankietowanych jest zdania, że Rosja systematycznie wpływa na Ukrainę w dziedzinie informacji, a 71,1 procent Ukraińców jest niezadowolonych z nieefektywności ukraińskich struktur państwowych w przeciwdziałaniu temu.

48,3 procent Ukraińców uważa, że przyczyną akcji Rosji na Krymie była obawa Moskwy, że Ukraina szybko wejdzie do NATO i UE. Wielu (36,2 procent) sądzi, że w ten sposób Rosja chciała pokazać światu swoją siłę, a 36 procent że chciała rozszerzyć swe terytorium kosztem sąsiada. 28,2 procent uważa, że w ten sposób Rosja chciała ukarać Ukrainę za próbę prowadzenia samodzielnej polityki. 25,6 procent respondentów dopatruje się w tym obaw Kremla przed pojawieniem się Majdanu w Moskwie.

Sondaż przeprowadzono od 31 maja do 5 czerwca. Przepytano 2001 respondentów we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu. Margines błędu - 2,3 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)