Prawie trzy godziny trwały rozmowy okrągłego stołu w Charkowie. Nie przyniosły one żadnego konkretnego rozwiązania kryzysu na Wschodzie. W trakcie rozmów premier Arsenij Jaceniuk obiecywał między innymi decentralizację władzy i specjalny status języka rosyjskiego.
[Aktualizacja godzina 15:14]
Otwierając posiedzenie premier Arsenij Jaceniuk powtórzył, że separatyści powinni złożyć broń. - _ Ze swej strony rząd jest gotów do decentralizacji władzy _ - odpowiedział przy tym na zarzut, że Kijów nie słyszy Doniecka.
_ Nasze stanowisko jest niezmienne: uważamy, że należy dokonać decentralizacji władzy. Władze centralne powinny pełnić ogólny nadzór nad wypełnianiem prawa na całym terytorium państwa _ - powiedział.
Mówiąc o sprawie języka, szef rządu podkreślił, że specjalny status potrzebny jest nie tylko rosyjskiemu, ale i językom innym mniejszości żyjących w jego kraju. _ Uważamy, że w ramach zmian do konstytucji jesteśmy w stanie zapewnić specjalny status i językowi rosyjskiemu i językom innych mniejszości narodowych i dać każdemu regionowi możliwość samodzielnego rozwoju w ramach jednej polityki państwowej _ - zaznaczył.
Jaceniuk opowiedział się za dialogiem na rzecz rozwiązania kryzysu, ale powtórzył, że władze _ nie będą go prowadziły z terrorystami _. Po raz kolejny zaapelował do prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim i ługańskim o złożenie broni. Zapewnił, że ci, którzy to uczynią, zostaną objęci amnestią.
_ Gotowi jesteśmy uczynić wszystko dla jedności narodowej. Chcemy, by na Ukrainie każdy człowiek czuł się szczęśliwie i z ufnością patrzył w przyszłość. Gotowi jesteśmy do wysłuchania i realizowania wszystkich propozycji, które padną przy tym i następnym okrągłym stole _ - wskazał.
- _ W imieniu rządu oświadczam, że nie tylko słyszymy, ale też zrobimy wszystko, aby złożono broń, aby zachować jedność terytorialną Ukrainy, aby wprowadzić rzeczywiste zmiany - tak, aby kraj osiągnął sukces - _ powiedział Jaceniuk.
Dodał jednak, że nie może być tak, że cały kraj realizuje żądania tylko jednego regionu.
- _ Nie możemy zapominać o istnieniu centralnej i zachodniej Ukrainy. Powinno być tak, że Kijów słyszy Donieck, Donieck słucha Ługańska, a Ługańsk słyszy Lwów _- powiedział.
Poprzedni okrągły stół odbył się trzy dni temu w Kijowie. Strony przedstawiły swoje stanowiska i zgodziły się, że konieczna jest decentralizacja władzy.
Separatyści nie dają za wygraną
Lider prorosyjskich separatystów, samozwańczy ludowy gubernator obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow, został dziś zatrzymany przez straż graniczną, po czym odbity przez swych uzbrojonych zwolenników - poinformowała straż graniczna.
Bołotow został zatrzymany na punkcie kontrolnym, gdy wracał z Rosji, dokąd pojechał leczyć się z ran odniesionych we wtorek, podczas zamieszek - powiedział rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ołeh Słobodian.
Przy przejściu granicznym pojawiło się wkrótce około 200 uzbrojonych separatystów, żądających wypuszczenia Bołotowa. Wywiązała się strzelanina, podczas której napastnicy użyli broni maszynowej i granatów.
_ - Zdołali odbić Bołotowa. Staramy się teraz ustalić, czy były jakieś ofiary tego zajścia _ - powiedział Słobodian.
Prorosyjscy separatyści, którzy działają w obwodach donieckim i ługańskim, przeprowadzili tydzień temu referendum niepodległościowe i ogłosili na jego podstawie suwerenność państwową. Oświadczyli też, że przejmują władzę w tym regionie. Władze w Kijowie prowadzą przeciwko nim operację antyterrorystyczną.
W poniedziałek władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), na wschodzie Ukrainy, ogłosiły suwerenność i zaapelowały do Rosji o rozważenie włączenia regionu w skład FR. Także na wiecu w Ługańsku odczytano deklarację niepodległości tego regionu, a Bołotow oznajmił, że Ługańska Republika Ludowa zapewni pomoc _ bratnim obwodom _.
Z kolei Moskwa nalega na Kijów, aby zaprzestał działań wojskowych w południowo-wschodniej Ukrainie. Rosyjski MSZ oznajmił, że w związku z ostrzałem obiektów cywilnych między innymi z użyciem ciężkiej artylerii powstało realne niebezpieczeństwo dla życia cywilów - co w Moskwie wywołuje oburzenie.
Resort spraw zagranicznych Rosji w wydanym oświadczeniu stwierdził, że podobne operacje karne przeciwko swym obywatelom świadczą o obłudzie władz w Kijowie - napisało rosyjskie MSZ.
Jaceniuk separatystów się nie boi...
Ukraina poradzi sobie z obecnymi problemami na wschodzie kraju, a dzięki integracji europejskiej stanie się silniejsza - mówił dziś wcześniej w Kijowie premier Arsenij Jaceniuk, otwierając Dzień Europy w Kijowie.
_ Europa także była w swojej historii dzielona i przechodziła przez wojny, jednak umiała sobie z tym poradzić i zaprasza do siebie Ukrainę _ - powiedział.
Szef rządu wskazał, że Ukraina robi postępy na drodze zbliżenia z UE. Przypomniał, że podpisano już polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Brukselą, oraz przyjęto ustawy, zmierzające do wprowadzenia ruchu bezwizowego z krajami strefy Schengen.
_ Z dużym optymizmem patrzę na przyszłość Ukrainy nie zważając na to, jak trudne chwile dziś przeżywamy. Zdamy ten egzamin i wraz z naszymi europejskimi partnerami uczynimy Ukrainę silniejszą _ - podkreślił.
...a szef dyplomacji prosi o pomoc
Szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca na łamach dziennika Die Welt zaapelował do Niemiec o podjęcie bardziej zdecydowanych kroków wobec Rosji w związku w sytuacją we wschodniej Ukrainie; opowiedział się za prewencyjnymi sankcjami wobec Kremla.
_ Jeżeli niemieccy politycy nie chcą, by w przyszłości obarczono ich odpowiedzialnością za destabilizację tego regionu, to Berlin musi zająć bardziej zdecydowane stanowisko _ - powiedział Deszczyca w wywiadzie dla _ Die Welt _.
Ukraiński polityk ma w najbliższy wtorek spotkać się w Berlinie za swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Niemieccy politycy muszą sobie uświadomić, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zadowoli się okupacją miast we wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji. _ Mam wrażenie, że Putin prowadzi ukrytą wojnę na terenie wschodniej Ukrainy _ - dodał. Jego zdaniem Kreml _ wysyła terrorystów, by mącić spokój i opanować ten teren _. Zastrzegł jednak, że do _ otwartej inwazji _ Rosji na Ukrainę raczej nie dojdzie.
Deszczyca opowiedział się za podjęciem szybkiej decyzji o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, szczególnie wobec wybranych sektorów gospodarki rosyjskiej, w tym rosyjskiej bankowości, oraz wobec przedstawicieli rosyjskich elit politycznych. _ Ważne jest to, by wprowadzić sankcje prewencyjne, zanim Rosja wyrządzi jeszcze więcej szkód _ - powiedział Deszczyca.
Ukraiński polityk ponownie sprzeciwił się udziałowi przedstawicieli prorosyjskich separatystów w rozmowach Okrągłego Stołu. Nie rozmawia się z tymi, którzy są uzbrojeni i działają jak terroryści - zastrzegł. Jego zdaniem w rozmowach nie powinni też uczestniczyć przedstawiciele Rosji. _ Dyskusja nad rozwojem sytuacji wewnętrznej na Ukrainie nie jest sprawą Rosji _ - powiedział Deszczyca.
Szef ukraińskiego MSZ zapewnił, że Ukraina będzie krajem _ europejskim, zorientowanym za Zachód _. Zapowiedział decentralizację kraju i przyznanie lokalnym władzom większej autonomii. Odrzucił jednak postulat federalizacji Ukrainy. _ To doprowadziłoby do podziału kraju, tak jak chciałaby Rosja _ - powiedział Deszczyca w rozmowie z _ Die Welt _.
_ Wybierzcie przyszłość_ _ _
_ _ 25 maja, w dniu wyborów prezydenta Ukrainy, mieszkańcy tego kraju określą swoją przyszłość - oświadczył dziś w Kijowie szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt. Polityk wziął udział w odbywającym się w ukraińskiej stolicy Dniu Europy. 25 maja przyszłość będą wybierali także mieszkańcy Unii Europejskiej, w której odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego - powiedział. _ 25 maja i wy i my będziemy mogli wykorzystać wybory, by wybrać takie władze, które pozwolą nam pracować i rozwijać się dalej _ - zaznaczył. Bildt zapewnił, że państwa UE zawsze były i będą partnerami Ukrainy. _ Ukraina zawsze była silnym państwem i partnerem krajów unijnych. Z wydarzeń, które miały miejsce niedawno, gdy jedno państwo nie uznaje granic innego państwa i zaczyna prowadzić przeciwko niemu działania, można wyciągnąć jeden wniosek: historia się nie zatrzymała i należy położyć temu kres _ - podkreślił. Dziś mija drugi dzień wizyty szwedzkiego ministra na Ukrainie. Wczoraj oświadczył on, że jeśli po wyborach prezydenckich
sytuacja na wschodniej Ukrainie nie ustabilizuje się, Unia Europejska może zastosować nowe sankcje wobec Rosji. _ Będą to sankcje wymierzone w rosyjską gospodarkę i Putina. Doprowadzą one do ogromnej ucieczki kapitału, takiej, jakiej jeszcze nie widzieliśmy _ - uprzedził Bildt. Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m83733.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niemcy;chwala;putina;za;apel;w;sprawie;ukrainy,120,0,1529976.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Z Niemiec płyną pierwsze pochwały Putina "Uczynił dziś to, o co wielokrotnie apelowaliśmy - wysłał separatystom sygnał zniechęcający." [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m305082.jpg ) ]
(http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki;na;wschodzie;ukrainy;ashton;wzywa;do;zakonczenia;przemocy,167,0,1521831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ashton ostro o zamieszkach na Ukrainie Szefowa unijnej dyplomacji chce natychmiastowego uwolnienia osób, które są przetrzymywane przez prorosyjskich separatystów. [ ( http://static1.money.pl/i/h/72/m307784.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzady;viktora;orbana;premier;domaga;sie;autonomii;dla;wegrow;na;ukrainie,248,0,1538552.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Premier Węgier znów budzi kontrowersje. Chce... - _ Ukraina nie może być ani stabilna, ani demokratyczna, jeśli nie da swym mniejszościom, włącznie z Węgrami, tego, co im się należy _ - oznajmił. _ _