Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Petro Poroszenko zdecydował o sankcjach wobec Rosji

0
Podziel się:

Reuters podaje, że na ukraińskiej liście sankcji znalazł się rosyjski koncern gazowy Gazprom.

Konflikt na Ukrainie. Petro Poroszenko zdecydował o sankcjach wobec Rosji
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Nowe prawo umożliwia ukraińskim władzom nałożenie ograniczeń między innymi na rosyjskie firmy i osoby wspierające prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Lista sankcji dotyczy 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych krajów. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Federację Rosyjską. Reuters podaje, że na ukraińskiej liście sankcji znalazł się rosyjski koncern gazowy Gazprom.

Zgodnie z ustawą możliwe będzie wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakazu przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

W przypadku, gdy sankcje zostaną wprowadzone przeciw całemu państwu, albo przeciw nieograniczonemu kręgowi osób podejmujących konkretną działalność (tzw. sankcje sektorowe), to po decyzji ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz dekrecie prezydenta nabierają one mocy zaraz po zatwierdzeniu przez Radę Najwyższą Ukrainy, na co ma ona 48 godzin. Ukraiński parlament przyjął ustawę o sankcjach 14 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina zbroi się. Czołgi, wozy opancerzone... Prezydent przekazał Gwardii Narodowej czołgi, wozy opancerzone i broń. Zapewnił, że każdy, kto teraz idzie służyć do wojska, będzie w pełni wyposażony, w nowym mundurze i sprawdzonych kamizelkach kuloodpornych.
Rosja grozi: Będzie odpowiedź na sankcje Wczoraj wieczorem w sprawie sankcji porozumieli się ambasadorowie Unii. Obostrzenia mają dotyczyć miedzy innymi rynków kapitałowych, sektora obronnego i zaawansowanych technologii.
Rozejm na Ukrainie. Oto zapisy porozumienia W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)