Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Oto zapisy porozumienia z Mińska

0
Podziel się:

W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.

Konflikt na Ukrainie. Oto zapisy porozumienia z Mińska
(PAP/EPA)

Polskie Radio dotarło do tekstu dokumentu podpisanego w Mińsku wczoraj przez przedstawicieli Ukrainy, separatystów i OBWE. Oprócz zawieszenia broni, które obowiązuje od piątku od 18.00 czasu kijowskiego, przewiduje on nadanie wyjątkowych pełnomocnictw części obwodów donieckiego i ługańskiego.

Dokument ma charakter ramowy i właściwie wyznacza kierunki dalszych kroków niż je konkretnie opisuje. Pierwsze dwa punkty dotyczą zawieszenia broni, które ma być monitorowane przez OBWE. Dalsze mówią o decentralizacji i przyjęciu przez ukraińskie władze odpowiedniego prawa o _ tymczasowych zasadach lokalnej autonomii w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego _. Ustawa ma też przewidywać przedterminowe wybory lokalne na tych terytoriach.

Zawieszenie broni między prorosyjskimi separatystami a Ukrainą

W zawartym wczoraj w Mińsku porozumieniu napisane jest też, że z terytorium Ukrainy mają być wycofane wszystkie nielegalnie działające bojówki wraz z uzbrojeniem. Nie ma mowy o wojskach rosyjskich, zapewne dlatego że - według Moskwy - ich na Ukrainie nie ma. Władze w Kijowie mają także przyjąć inną ustawę, która przewidywałaby amnestię za udział w wydarzeniach na terytorium części obwodów donieckiego i ługańskiego.

W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zgromadziła przy granicy 10 tys. wojska _ Rozmieszczone siły są wyjątkowo liczne, ich niszczycielski potencjał jest bez precedensu _ - mówił rzecznik ministerstwa obrony USA.
Ashton apeluje do Rosji: Wycofajcie się Odnosząc się do szczytu w Brukseli Ashton wyjaśniła: Europejscy przywódcy zdecydują wieczorem, jak zareagować na ostatnie wydarzenia.
Poroszenko w Brukseli. Negocjuje sankcje Ukraiński prezydent będzie przekonywał szefa Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej do swoich pomysłów rozwiązania konfliktu.
Obama mówi, że nie pomoże Ukrainie - _ Najlepsze, co Stany Zjednoczone teraz mogą zrobić, to szukać dyplomatycznego rozwiązana _ - przyznał prezydent USA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)