Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Łukaszenka ocenia: USA mają swój udział w kryzysie

0
Podziel się:

- Widzicie, że obecnie choćby nie wiem jak Europa kręciła i wykręcała się, to kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i inni są zmuszeni podążać kursem polityki USA - oznajmił.

Konflikt na Ukrainie. Łukaszenka ocenia: USA mają swój udział w kryzysie
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił, że Stany Zjednoczone są współodpowiedzialne za konflikt na Ukrainie. Opowiedział się również za większą samodzielnością ukraińskich regionów. Mówił o tym w sobotnim wywiadzie dla telewizji Rossija 1.

_ - Należy mieć na uwadze, że stworzono ogromne tornado i prądy powietrzne wciągają w tę trąbę Rosję i nas. W czyim to leży interesie? Nie w interesach Europejczyków. To Wujek Sam zza oceanu nieustannie nas popycha do tej masakry _ - oświadczył w wywiadzie, udzielonym jeszcze przed podpisaniem w piątek w Mińsku protokołu o wstrzymaniu ognia na Ukrainie.

Według Łukaszenki także na Ukrainie jest wielu polityków, którzy _ ściśle wypełniają to zamówienie _. Białoruski prezydent uważa, że od wspomnianej _ trąby powietrznej _ należy się odsunąć, gdyż _ Amerykanie nie będą tam walczyć przeciwko nam i Rosji, oni chcą naszymi rękami niszczyć naszych ludzi, bo przecież na Ukrainie żyją nasi ludzie _.

Jego zdaniem politycy powinni _ stanąć na linii podziału _ i powstrzymać wojnę. Łukaszenka zwrócił uwagę, że strona amerykańska nie wzięła udziału w mińskim spotkaniu Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) 26 sierpnia, ale być może nie musiała, bo jej interesów _ pilnują w Europie odpowiedni ludzie, w tym (szefowa unijnej dyplomacji) Catherine Ashton _.

_ - Widzicie, że obecnie choćby nie wiem jak Europa kręciła i wykręcała się, to kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i inni są zmuszeni podążać kursem polityki USA _ - oznajmił.

Białoruski prezydent podkreślił też, że regiony Ukrainy powinny uzyskać znaczną samodzielność, co należy zapisać w konstytucji._ - A jak to nazwać: decentralizacja, federalizacja albo czyjaś autonomia - to już kwestia wtórna. Ale to należy omówić później, nie przy wtórze kanonad, armat i odrzutowców _ - oświadczył.

Łukaszenka opowiadał się wcześniej przeciwko federalizacji Ukrainy. W kwietniu mówił, że jest przeciwny takiemu rozwiązaniu, bo oznaczałoby ono _ jutrzejszy pełny rozpad Ukrainy _.

Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska podpisali w piątek na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego). Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kijów żąda wsparcia militarnego. "Ukraina broni całej Europy! Powinniście nas wesprzeć" _ Rosja wciąż chce mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy _ - tak wczorajsze spotkanie ministrów podsumował Pawło Klimkin, szef MSZ.
"To Zachód jest winny konfliktu na Ukrainie" Według 64 procent badanych, przyczyną ukraińskiego kryzysu jest ingerencja Zachodu. 20 procent twierdzi, że winna jest nazistowska polityka ukraińskich władz.
Zaskakująca deklaracja prezydenta Białorusi - _ Są nam potrzebne ręce do pracy. Chętnych jest bardzo wielu _ - mówi prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)