Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Jest reakcja na słowa Łukaszenki

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi oświadczył w niedzielę, że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji.

Konflikt na Ukrainie. Jest reakcja na słowa Łukaszenki
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela. Decyzja ta związana jest z wypowiedziami białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uznał, że należący do Ukraińców Krym jest częścią Rosji.

_ - W związku z oświadczeniami prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki z 23 marca MSZ Ukrainy wezwało na konsultacje swego ambasadora w Mińsku i przekazało stronie białoruskiej odpowiednią notę _ - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.

Jak wyjaśnił, _ wypowiedzi prezydenta Białorusi przeczą przyjętym normom prawa międzynarodowego i stanowisku większości państw świata, które potępiły działania Rosji, która zaanektowała Krym _.

Łukaszenka oświadczył w niedzielę, że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji, jednak wyraził też przekonanie, że Ukraina powinna pozostać niepodzielnym państwem i należy ją przekonać, by nie występowała z WNP.

Zapewnił, że Białoruś nie kieruje swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej przeciwko NATO ani przeciwko nikomu innemu. _ - Ale jeśli powstanie taka kwestia, to będziemy z Federacją Rosyjską _ - podkreślił.

Oświadczył też, że Krym jest dziś częścią Rosji i to, czy się ten fakt uznaje, czy też nie, niczego nie zmieni. _ Sądzę, że sytuacja będzie się rozwijać de facto, a czy także de iure, czy Krym będzie uznawany za część Federacji Rosyjskiej - to już nieważne, Rosję uznają przecież wszyscy _ - powiedział. I dodał: _ My w te drzwi absolutnie się nie pchamy. To źle, że Federacja Rosyjska podjęła podobne kroki _.

Czytaj więcej w Money.pl
Białoruś staje po stronie Rosji. Łukaszenka... Białoruski prezydent zapewnił, że jego kraj będzie budować stosunki z nowymi władzami na Ukrainie, które uzyskają poparcie ukraińskiego narodu.
Rosja już rozdziela ukraińskie ziemie. Szokujący list Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju pięciu regionów Ukrainy.
Ukraina zamknęła granicę z Krymem Urząd stałego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej w KOF ocenił zamknięcie granicy jako prowokację.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)