Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Bliskim Wschodzie. W Paryżu skończyły się rozmowy na temat pokoju

0
Podziel się:

Liczba ofiar wojny w Strefie Gazy po stronie palestyńskiej przekroczyła tysiąc osób. Sekretarz stanu USA i unijni dyplomaci chcą przekonać obie strony konfliktu do zawieszenia broni.

John Kerry i Frank-Walter Steinmeier
John Kerry i Frank-Walter Steinmeier (PAP/EPA)

Do stolicy Francji przybył dzisiaj amerykański sekretarz stanu John Kerry, który rozmawiał z dyplomatami Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji i Kataru, a także przedstawicielami Unii Europejskiej na temat trwałego rozejmu między stronami konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Aktualizacja 16:35

Szefowie dyplomacji siedmiu krajów na sobotnim spotkaniu w Paryżu wezwali do przedłużenia 12-godzinnego rozejmu między Izraelem a palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

_ Wszyscy wzywamy strony do _przedłużenia tego humanitarnego zawieszenia broni, które właśnie obowiązuje" na _ 24 godziny z możliwością odnowienia _ - powiedział Fabius dziennikarzom po spotkaniu, w którym udział wzięli szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kataru, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

_ - Było to spotkanie pozytywne, pomogło ustanowić wspólne wytyczne dla działań międzynarodowych na rzecz zawieszenia broni w Strefie Gazy _ - dodał Fabius.

_ - Wszyscy chcemy również uzyskać jak najszybciej trwały rozejm. Trwały rozejm, spełniający uzasadnione potrzeby izraelskiego bezpieczeństwa, jak i palestyńskie potrzeby w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego _ - dodał.

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że _ zasadniczym elementem jest to, jak przekonać Hamas, że Strefa Gazy nie może służyć jemu jako magazyn broni _.

W _ międzynarodowym spotkaniu na rzecz poparcia humanitarnego rozejmu w Gazie _ uczestniczył w siedzibie francuskiego MSZ przy Quai d'Orsay także przedstawiciel Unii Europejskiej. Nieobecni byli szefowie dyplomacji Izraela, Palestyny i Egiptu, który pracował na rzecz rozejmu.

1000 ofiar konfliktu

Liczba ofiar wojny w Strefie Gazy po stronie palestyńskiej przekroczyła tysiąc osób. Poinformowały o tym właśnie źródła medyczne w Gazie. Wojna kosztowała już także życie 37 izraelskich żołnierzy. Teraz na miejscu trwa rozejm humanitarny, jednak wieczorem znów mogą rozpocząć się bombardowania.

Od 7.00 czasu warszawskiego w Gazie obowiązuje 12- godzinne zawieszenie broni. Według komentatorów nad Sekwaną, tymczasowe wstrzymanie się od walk jest porażką Kerry'ego, który dąży do tego, aby wprowadzić w Gazie tygodniowy rozejm, co pozwoliłoby Izraelowi i Hamasowi na dojście do porozumienia.

Na razie strona izraelska uważa amerykańskie propozycje za zbyt korzystne dla jej przeciwników.

W Paryżu ma się także odbyć wielkie spotkanie będące forum dyskusyjnym na temat sytuacji Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Skrajna prawica, która jest bardzo ostrożna w swoich wypowiedziach na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie, nie ukrywa podziałów co do swoich sympatii. Młodzi działacze zajmują zdecydowanie antyizraelskie stanowisko.

Policja zabroniła zorganizowania dzisiaj wieczorem manifestacji pro palestyńskiej w obawie przed rozruchami.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja prawie niemożliwa Johna Kerry'ego W trakcie wizyty w Egipcie sekretarz stanu USA wezwał do natychmiastowego wstrzymania aktów przemocy w Strefie Gazy.
Gaza znów utopiona we krwi Palestyńczyków 8 Palestyńczyków, w tym 4 dzieci, zginęło w nocy z piątku na sobotę podczas izraelskiego ataku lotniczego na miasto Chan Junis, w południowej cześci Strefy Gazy - poinformowały służby ratownicze.
Tylu ofiar po stronie Izraela nie było od lat. Konflikt przybiera na sile [WIDEO] Wznowiono operację zbrojną na północnym wschodzie Strefy Gazy niedługo po ogłoszeniu dwugodzinnego zawieszenia broni, o które apelował Czerwony Krzyż.
Izrael zgodził się na krótki rozejm. Co na to Hamas? W czasie zaledwie sześciu godzin wstrzymania ognia do Gazy ma zostać dostarczona pomoc humanitarna. Po południu na plaży przy przystani dla kutrów doszło do tragedii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)