Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
izrael
27.05.2013 06:21

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Jest szansa na pokój?

Po raz pierwszy od trzech lat może dojść do spotkania prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andydr/CC/Flickr)

Prezydent Izraela Szimon Peres oświadczył wczoraj w Jordanii, że _ istnieje realna możliwość pokojowego rozwiązania _ w stosunkach z Palestyńczykami, której nie wolno zmarnować, ponieważ nastąpiłby _ generalny zawód _.

Peres, który przybył do Jordanii na obrady Światowego Forum Ekonomicznego - uczestniczą w nim także palestyński prezydent Mahmud Abbas i sekretarz stanu USA John Kerry - oświadczył w obecności dziennikarzy: _ Nadszedł czas dla pokoju. To jest generalne pragnienie i wyraźna opcja _.

_ Z uwagi na mianowanie (sekretarzem stanu USA) Kerry'ego i ogólne pragnienie pokoju nie powinniśmy poddawać się cynizmowi _ - dodał Peres. Agencje w depeszach z Jordanii sygnalizują, że po raz pierwszy od trzech lat może dojść do spotkania prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Prezydent Państwa Izrael potwierdził, że broni rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw _ żyjących w pokoju i z godnością _. Jest przekonany - podkreślił - że przeszkody na drodze do tego mogą być pokonane _ w niezbyt długim czasie _. Dlatego _ nie należy tracić czasu _ i trzeba wrócić jak najszybciej do stołu rokowań.

Program obrad Forum, które obraduje w hotelu nad Morzem Martwym, przewiduje dyskusję nad możliwościami wznowienia przerwanych przed trzema laty izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

John Kerry, który w ostatnim tygodniu odwiedził ponownie Jerozolimę i Ramallah, ma przedstawić na Forum rezultaty najnowszej rundy swych kontaktów na Bliskim Wschodzie.

W Światowym Forum Ekonomicznym dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Jordanii uczestniczy ponad 800 przedstawicieli 60 krajów. Obrady koncentrują się na wyzwaniach ekonomicznych, wobec których stoi region dwa lata po arabskiej wiośnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael wsadził wielkiego muftiego Jerozolimy Zatrzymanie muftiego zbiegło się z obchodami w Izraelu Dnia Jerozolimy upamiętniającego zwycięstwo w wojnie sześciodniowej.
Katar ma pomysł na powstrzymanie Żydów Emir Kataru zaproponował utworzenie funduszu w wysokości miliarda dolarów, na budowę stolicy niepodległej Palestyny.
Unia Europejska ich potępia. Co zrobią? Jak oświadczono, kolonizacja jest systematyczna, celowa i prowokacyjna i podważa zaufanie między obiema stronami.
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz