Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt Izraela z Palestyną. Obama angażuje się w negocjacje

0
Podziel się:

W czasie rozmowy prezydent USA wskazał, że sekretarz stanu John Kerry jest gotowy do podróży do ogarniętego konfliktem regionu.

Konflikt Izraela z Palestyną. Obama angażuje się w negocjacje
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEIMVYOd

Prezydent USA Barack Obama poinformował, że w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu potwierdził prawo Izraela do obrony, ale też wezwał izraelskie władze do zminimalizowania liczby cywilnych ofiar ofensywy w palestyńskiej Strefie Gazy.

_ - Żaden kraj nie zaakceptowałby rakiet wystrzeliwanych na jego terytorium _ - powiedział Obama dziennikarzom w Białym Domu.

Podkreślił zarazem, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są zaniepokojeni ryzykiem _ dalszej eskalacji konfliktu i kolejnych niewinnych ofiar _ w Strefie Gazy, w której izraelskie wojsko prowadzi od czwartku wieczorem operacją lądową wymierzoną w bojowników i infrastrukturę radykalnego Hamasu.

bEIMVYOf

_ - Choć wspieramy wysiłki Izraela na rzecz zapewnienia, że rakiety nie będą wystrzeliwane na jego terytorium, to jednocześnie rozumiemy, że obecna izraelska operacja lądowa ma na celu zniszczenie tuneli _, którymi do Strefy Gazy przemycana jest m.in. broń i którymi przedostają się bojownicy - mówił amerykański prezydent. Zaakcentował potrzebę _ zminimalizowania ofiar cywilnych _ po stronie palestyńskiej.

W czasie rozmowy z izraelskim premierem Obama wskazał, że sekretarz stanu USA John Kerry jest gotowy do podróży do ogarniętego konfliktem regionu. _ - Wszyscy ciężko pracujemy, aby przywrócić zawieszenie broni osiągnięte w listopadzie 2012 roku _ - dodał.

Obaj przywódcy poinformowali media, że w czasie rozmowy zawyły syreny alarmowe ostrzegające przed ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. - _ To rzeczywistość milionów obywateli Izraela _ - powiedział amerykańskiemu przywódcy Netanjahu. Jego słowa zacytowano w oświadczeniu biura premiera.

Netanjahu podziękował Obamie za amerykańskie poparcie dla izraelskiego prawa do samoobrony. Premier Izraela zwrócił uwagę, że Hamas, który wykorzystuje Palestyńczyków w Strefie Gazy jako żywe tarcze, jest odpowiedzialny za ofiary cywilne - głosi oświadczenie szefa izraelskiego rządu.

bEIMVYOl

Izraelska ofensywa lądowa nastąpiła po 10-dniowej operacji lotniczej w Strefie Gazy, która miał powstrzymać dokonywany przez Hamas rakietowy ostrzał terytorium Izraela. W wyniku rozpoczętych w czwartek wieczorem działań lądowych w Strefie Gazy zginęło ponad 30 Palestyńczyków oraz jeden izraelski żołnierz.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysyłała listy do Obamy. Posiedzi 18 lat - Nie jestem złą osobą - zapewniała 36-letnia Amerykanka z Teksasu.
Masakra Palestyńczyków w Izraelu. Obama... Prezydent USA zaproponował pomoc w negocjacjach mających doprowadzić do rozejmu między Izraelem i palestyńskim Hamasem. Ostrzegł przed...
Obama nie chce nielegalnych dzieci w USA prezydent, który wystąpił do Kongresu o 3,7 mld USD, m.in. w celu zapewnienia nieletnim imigrantom lepszych warunków podczas oczekiwania na decyzję sądu w ich sprawie.
bEIMVYOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)