Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Wymiana jeńców między Ukrainą a separatystami

0
Podziel się:

Jak mówi ukraiński rzecznik operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko na razie żadne szczegóły nie będą ujawniane.

Konflikt na Ukrainie. Wymiana jeńców między Ukrainą a separatystami
(PAP/EPA)

Prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodniej Ukrainie uwolnili 146 jeńców pojmanych podczas walk z ukraińskimi siłami rządowymi - poinformował rzecznik prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Swiatosław Cehołko.

Aktualizacja 21:05

Według agencji Interfax separatystom przekazano 222 bojowników walczących w formacjach samozwańczych republik ludowych, Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL), i przetrzymywanych dotychczas przez siły rządowe. W zamian rebelianci uwolnili 150 osób, które trafiły do niewoli, walcząc po stronie ukraińskiej.

Ukraińskich mediów nie było przy wymianie. Kijów nie skomentował dotychczas tych wiadomości.

Warunki wymiany miały być ustalone na środowym spotkaniu w Mińsku. Nie opublikowano po nim jednak żadnego oficjalnego komunikatu.

Inna rosyjska agencja, TASS, napisała, że wymiana między siłami rządowymi Ukrainy a separatystami, która miała miejsce w piątek, dotyczyła tylko DRL. _ Nie zdążymy dziś przeprowadzić wymiany jeńców z ŁRL. Dojdzie do niej jutro _ (w sobotę) - oświadczyła przedstawicielka republiki donieckiej Daria Morozowa, cytowana przez TASS.

Wysłannikiem władz Ukrainy, obecnym przy wymianie, był Wiktor Medwedczuk. Był on szefem prezydenckiej administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, uważany jest za lobbystę interesów Kremla, i przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina. Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wyjaśniła wcześniej, że Medwedczuk został zaangażowany w ten proces w ramach _ niestandardowych działań _, których celem jest uwolnienie przetrzymywanych przez separatystów Ukraińców przed prawosławnym Bożym Narodzeniem, przypadającym 7 stycznia.

Wcześniej w piątek Kuczma, były prezydent Ukrainy i przedstawiciel władz w Kijowie na spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodniej Ukrainie, oświadczył, że listę osób do wymiany przygotowano podczas negocjacji grupy, który odbyły się w środę w Mińsku.

W rozmowach w Mińsku biorą udział przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE oraz samozwańczych republik; donieckiej i ługańskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Podejrzane interesy firmy z separatystami Pikanterii całej sprawie nadaje fakt, iż obsługą prawną podejrzanej transakcji zajmowała się firma należąca do konsula honorowego Niemiec w Odessie.
Separatyści ukradli hrywny. Banki nie chcą... Banki na południu Ukrainy zamierzają wstrzymać przyjmowanie przez wpłatomaty oraz terminale elektroniczne banknotów o nominałach 100, 200 i 500 hrywien - informują miejscowe media.
Petro Poroszenko apeluje do separatystów _ - W krótkim czasie przywróciliśmy zdolność bojową jednostek i widać, że dziś Ukraina jest silnym państwem _ - mówił prezydent.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)