Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Konflikt na Ukrainie. "Sueddeutsche Zeitung": odpowiedzialny jest Putin

0
Podziel się:

Szef redakcji Sueddeutsche Zeitung nie ma wątpliwości, że choć Zachód popełnił liczne błędy, to wina leży po stronie Kremla.

Konflikt na Ukrainie. "Sueddeutsche Zeitung": odpowiedzialny jest Putin
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Podsumowując trwający od roku spór o Ukrainę, wiodący opiniotwórczy dziennik niemiecki _ Sueddeutsche Zeitung _ napisał, że chociaż Zachód popełnił liczne błędy, to odpowiedzialność za eskalację konfliktu spada na prezydenta Rosji Władimira Putina.

_ Kto ponosi winę za wojnę? _ - pyta autor komentarza, szef redakcji zagranicznej gazety Stefan Kornelius. Zastrzega przy tym od razu, że niemożliwe jest wypracowanie wspólnej wersji wydarzeń, ponieważ po obu stronach powstały _ dwie sprzeczne ze sobą historiografie z wykluczającymi się narracjami, interpretacjami i wnioskami _.

Zerwanie nastąpiło na wiosnę tego roku, gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Putin żyje chyba _ w innym świecie _. W tym momencie oboje polityków, reprezentujących podobny styl argumentowania, _ straciło płaszczyznę do rozmów _.

Unia Europejska i USA popełniły błędy - ocenia niemiecka gazeta, podkreślając, że prezydent USA Barack Obama nie powinien był degradować Rosji do rangi _ regionalnego mocarstwa _. Bruksela powinna była prowadzić negocjacje z Ukrainą o umowie stowarzyszeniowej w bardziej otwarty sposób. Należało też mocniej włączyć Rosję do rozmów - wylicza Kornelius. Niemiecki dziennikarz zwraca jednak uwagę, że UE już 10 lat temu proponowała Rosji partnerstwo dla modernizacji, a NATO też zabiegało o współpracę z Moskwą.

Jak zaznacza dziennik, Rosja poszukuje od rozpadu ZSRR swojego miejsca i jak się wydaje znalazła je w _ autorytarnym, centralistycznym, pionowym systemie władzy _. _ Takiego rozumienia władzy nie da się pogodzić z wyobrażeniami Zachodu na temat demokracji i praworządności _ - czytamy.

_ Decyzję o eskalacji konfliktu podjęła jedna osoba - prezydent Rosji _ - pisze Kornelius. Putin odpowiedział wojną hybrydową na polityczny proces zbliżenia (Ukrainy do UE). 28 listopada 2013 roku zbuntował się ukraiński naród uważając, że okradziono go z marzeń.

Kto ignoruje wolę większości Ukraińców i oskarża UE o podżeganie do wojny, ten nie rozumie ani Europy, ani sposobu funkcjonowania Zachodu. Nikt nie jest zainteresowany w upokarzaniu Rosji, nikt też nie chce jej zniszczyć - zapewnia _ SZ _. _ Rosja jest częścią Europy. Chodzi jednak o to, jaki charakter ma mieć ta Europa - czy ma mieć wolną czy narzuconą wolę _ - zastanawia się komentator niemieckiej gazety.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna na Ukrainie. Amerykanie pomogą USA mają zamiar zwiększyć dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego.
Zawiesili broń, a każdego dnia ginie 13 osób Za naszą wschodnią granicą każdego dnia ginie średnio 13 osób.
Moskwa powinna się bać? Ważna deklaracja - _ Stany Zjednoczone gotowe są do pogłębiania presji na Rosję za jej agresję wobec Ukrainy i będą wspierały władze w Kijowie w reformach oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa _ - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)