Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko odrzucił plan pokojowy Putina

0
Podziel się:

Prezydent Rosji wystosował w czwartek pisemne posłanie zawierające konkretny plan wycofania ciężkiej artylerii z linii styczności wojsk na wschodzie Ukrainy.

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko odrzucił plan pokojowy Putina
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (na zdjęciu) odrzucił przekazany mu w tym tygodniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina plan deeskalacji sytuacji w Donbasie - poinformował wieczorem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow, którego cytuje agencja Interfax, ujawnił, że Putin w czwartek wystosował do Poroszenki pisemne posłanie zawierające konkretny plan wycofania ciężkiej artylerii z linii styczności wojsk na wschodzie Ukrainy.

_ - Strona ukraińska, niestety, nie przyjęła przedłożonego jej planu i nie przedstawiła żadnych kontrpropozycji. Co więcej, znów zaczęła działania bojowe _ - oznajmił sekretarz prasowy Putina. Najnowsze wydarzenia na Ukrainie określił on jako _ absolutną degradację sytuacji _.

MSZ Rosji ze swej strony poinformowało, że plan Putina zakładał wycofanie ciężkiej artylerii stron z linii styczności, zgodnej z koordynatami określonymi przez stronę ukraińską. Zaznaczyło przy tym, że strona rosyjska zadeklarowała gotowość _ wykorzystania swojego wpływu na pospolite ruszenie, by przekonać je do przyjęcia takiego wariantu w duchu dobrej woli, w imię uniknięcia dalszych ofiar wśród ludności cywilnej _. Mianem _ pospolitego ruszenia _ media w Rosji określają rebeliantów walczących na wschodzie Ukrainy z siłami rządowymi.

Rosyjskie MSZ podało, że stronie ukraińskiej przekazano godzinowy harmonogram wycofania ciężkiej broni. _ Odpowiedź na posłanie Władimira Putina do dzisiaj nie nadeszła, a ukraińskie resorty siłowe przekazane im propozycje odrzuciły i wznowiły ostrzał artyleryjski Doniecka _ - oświadczyło.

Zdaniem ministerstwa _ oficjalny Kijów, wykorzystawszy niedawne zawieszenie broni do przegrupowania swoich sił, znów próbuje wejść na drogę dalszej eskalacji konfliktu w celu "uregulowania" go metodami wojskowymi _.

MSZ Rosji zauważyło, że próby takie w Kijowie podejmowane są na ogół przed przedsięwzięciami Unii Europejskiej i innymi spotkaniami państw zachodnich, na których omawiana jest sytuacja na Ukrainie. _ Obecna ofensywa "partii wojny" wyraźnie związana jest z wyznaczonym na 19 stycznia posiedzeniem Rady Unii Europejskiej do spraw zagranicznych _ - oznajmiło.

MSZ Rosji ostrzegło, że _ tego rodzaju dywersyjne działania mogą jedynie zaostrzyć głęboki kryzys państwa ukraińskiego _. Wezwało też wszystkich członków społeczności światowej, by zażądali od ukraińskich władz _ odejścia od logiki konfrontacji i bezwarunkowej rezygnacji z kursu na siłowe zdławienie południowo-wschodniej Ukrainy, a także spełnienia swojej obietnicy zainicjowania pełnowartościowej reformy konstytucyjnej z równoprawnym udziałem wszystkich regionów kraju _.

Wcześniej w niedzielę Kreml wyraził _ skrajne zaniepokojenie _ z powodu - jak ujął to Pieskow - wznowienia przez wojska ukraińskie na wschodzie Ukrainy _ działań wojennych na pełną skalę _. Pieskow, którego wypowiedź przytoczyła państwowa agencja RIA-Nowosti, podkreślił, że _ taki stan rzeczy nie sprzyja realizacji porozumień mińskich i dalszemu poszukiwaniu rozwiązania (konfliktu) _.

W niedzielę przed południem doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, Jurij Biriukow, poinformował, że wojska ukraińskie zgrupowane na zachód od Doniecka otrzymały rozkaz otwarcia ognia na pozycje prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Może to oznaczać, że siły rządowe, które twierdziły dotychczas, że jedynie bronią się przed atakami separatystów, przestały przestrzegać porozumienia o wstrzymaniu ognia i przechodzą do ofensywy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Rosja komentuje wybory na Ukrainie Gazety sugerują, że niedzielne wybory dają Rosji możliwość powrotu do gry.
Hollande chce pogodzić Poroszenkę z Putinem Prezydent Francji zaproponował kolejne spotkanie, które miałoby _ umocnić zawieszenie broni _.
Poroszenko rozmawiał z Putinem. Rozejm? W trakcie rozmowy strony skoordynowały działania na rzecz kontynuacji rozejmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)