Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
26.12.2014 22:00

Konflikt na Ukrainie. Możliwe wprowadzenie stanu wojennego?

- Dziś przeciwko nam nie prowadzą wojny jakieś grupy przestępcze czy terrorystyczne, a prowadzi z nami wojnę Rosja i trzeba to jasno rozumieć - powiedział sekretarz RBNiO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PrntScreen z LiveInfo)

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandr Turczynow oświadczył, że możliwe jest wprowadzenie w kraju stanu wojennego, jeśli nie przyniesie rezultatu pokojowa droga uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami.

_ - Jeśli pokojowy format nie da rezultatu, to nie będziemy mieli innej alternatywy _ - powiedział Turczynow w wywiadzie dla ukraińskiej stacji telewizyjnej 5. Kanał.

Sekretarz RBNiO podkreślił, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko właściwie ocenia sytuację i robi wszystko, aby w sposób pokojowy doprowadzić do zakończenia trwającego od kwietnia konfliktu w Donbasie. _ - Ale prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i proszę mi wierzyć, że nie będzie wahał się ani minuty, kiedy poczuje, iż nie ma innego sposobu jak tylko aktywne działania wojskowe _ - powiedział Turczynow.

Dziś nie odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. uregulowania kryzysu ukraińskiego składającej się z przedstawicieli władz Ukrainy, Rosji i OBWE oraz delegacji prorosyjskich separatystów ze wschodniej Ukrainy. Dwa dni wcześniej w Mińsku doszło do trwających ponad pięć godzin rozmów, po których nie opublikowano żadnego komunikatu.

Poprzednie dwa spotkania grupy odbyły się w białoruskiej stolicy we wrześniu. Zaowocowały one porozumieniami, które przewidywały m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymanie oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września, jak też wymianę jeńców. Porozumienia są stale naruszane, ale od czasu ich zawarcia intensywność walk na wschodniej Ukrainie znacznie spadła. W piątek doszło też do wymiany jeńców między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Turczynow zaznaczył w piątek, że jednym z głównych zadań władz Ukrainy jest stworzenie silnej armii. _ - Dziś przeciwko nam nie prowadzą wojny jakieś grupy przestępcze czy terrorystyczne, a prowadzi z nami wojnę Rosja i trzeba to jasno rozumieć _ - powiedział sekretarz RBNiO. Dodał, że są prowadzone z Rosją rozmowy o wycofaniu przez nią wojsk z terytorium Ukrainy.

_ - Co by jednak nie mówiono, Rosja będzie się liczyć tylko z siłą i nie mamy innej alternatywy, jak tylko pokazać swoją siłę i nie ma innej alternatywy jak zwyciężyć i wyzwolić cały kraj, zaczynając od Donbasu a kończąc na Krymie _, który Rosja zaanektowała w marcu - powiedział Turczynow.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja na Ukrainie. "Żadnych kompromisów" Projekty ustaw są jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, uzależniającego od ich przyjęcia przekazanie Ukrainie kolejnych transzy pomocy finansowej.
Ukraina liczy na sankcje wobec Rosji Saryusz-Wolski ocenił, że choć ukraińscy politycy są bardzo dyplomatyczni, to między wierszami można wyczuć niezadowolenie z zakresu i tempa i żal, że (zrobiono) za mało i za wolno.
Turczynow na wschodzie studzi konflikt Turczynow wydał rozporządzenie, w którym polecił Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, by zajęła się kwestiami związanymi z wprowadzeniem w obwodach donieckim i ługańskim stanu wojennego.
Tagi: konflikt na ukrainie, turczynow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz