Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Eksperci o ewentualnej ofensywie

0
Podziel się:

Zima to nie czas na walki - oceniają komentatorzy.

Konflikt na Ukrainie. Eksperci o ewentualnej ofensywie
(PAP/EPA)

Zagraniczni eksperci sądzą, że wielka ofensywa na separatystycznym wschodzie Ukrainy jest mało prawdopodobna przed wiosną. W rozmowie z AFP obecną sytuację nazywają _ taktyką zastraszania _ ze strony Moskwy i zwracają uwagę na niewystarczającą liczebność wojsk.

Cytowany przez francuską agencję Philippe Migault z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (Iris), ocenia, że _ nic nie wskazuje, by oba obozy miały inne intencje niż przeczekanie zimy w cieple _.

_ - Jak wskazuje stuletnie już doświadczenie ten czas roku sprzyja zaszyciu się w okopach lub bunkrach, aby przygotować się do wznowienia operacji na wiosnę _ - dodaje.

Według francuskiego badacza obserwowane ostatnio ruchy czołgów, ciężarówek i dział _ nie są tak masywne jak się mówi _ i obserwowane są po obu stronach konfliktu, co sugeruje cel obronny.

Także Natasha Kuhrt z londyńskiego King's College wątpi, by doszło do otwartej wojny, oceniając, że obecna koncentracja sił stanowi _ taktykę zastraszania _ ze strony Moskwy. _ - To również sposób, by powiedzieć reszcie kraju, że trzymamy się twardego stanowiska _ - dodaje.

Agencja cytuje również niezależnego rosyjskiego analityka wojskowego Pawła Felgenhauera, który twierdzi, że sytuacja panująca obecnie na wschodzie Ukrainy ma charakter _ wojny pozycyjnej i wojny na wyczerpanie _. _ - Teoretycznie działania na większą skalę mogą zdarzyć się na początku roku, w styczniu lub lutym, ale wątpię, by doszło do tego zimą, raczej na wiosnę _ - przekonuje.

Na inny wątek wskazuje rosyjski politolog Konstantin Kałaczew, który argumentuje, że _ w interesie Rosji nie leży przejście z konfliktu na wpół zamrożonego do fazy gorącej _. - _ Celem Rosji jest uczynienie z separatystycznych republik ludowych, Donieckiej i Ługańskiej, autonomicznych skrawków Ukrainy, żeby ułatwić trzymanie tego kraju na smyczy _ - uważa Kałaczew.

Według niego Rosja ma potrzebę utrzymywania obecności wojskowej na wschodzie Ukrainy, że hamować zapały separatystycznych przywódców, których Kałaczew nazywa _ jastrzębiami gotowymi pójść dalej niż sam Putin _. - _ Szczęk szabli ma zniechęcić Ukrainę do prób odbicia tych terytoriów _ - uważa politolog.

Wtóruje mu Philippe Migault, który ocenia, że _ zamrożony konflikt jest w interesie separatystów i Rosjan _ i _ może potrwać całe dekady _.

W środę ONZ wyraziła _ głębokie zaniepokojenie groźbą powrotu wojny totalnej _ na wschodzie Ukrainy. Obecność rosyjskich konwojów wojskowych na wschodzie kraju potwierdza NATO. Obserwują je także obecni w tym regionie członkowie specjalnej misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Czytaj więcej w Money.pl
"Putin odpowiedzialny za spokój na Ukrainie" - _ Uzgodnione przez strony konfliktu zawieszenie broni musi być wreszcie przestrzegane w całości _ - przestrzega kanclerz Niemiec.
Kijów nie będzie walczył o wschód kraju Kijów będzie przestrzegał porozumienia o zawieszeniu broni i będzie dążył do rozwiązania politycznego konfliktu - zapowiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.
Szczyt G20. Co z rozmowami Obama-Putin? - _ Spotkanie prezydentów USA i Rosji nie jest planowane _- powiedział amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)