Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Angela Merkel jest zniecierpliwiona i pogania Władimira Putina

0
Podziel się:

Rozejm zawarty we wrześniu po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku był systematycznie naruszany przez obie strony.

Konflikt na Ukrainie. Angela Merkel jest zniecierpliwiona i pogania Władimira Putina
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Kanclerz Niemiec zaapelowała do władz rosyjskich, by wywarły nacisk na kierownictwo samozwańczych republik separatystów na wschodniej Ukrainie, aby zrealizowało ustalenia przyjęte we wrześniu w Mińsku z myślą o zakończeniu konfliktu w Donbasie.

Chodzi głównie o ustalenia dotyczące rozejmu - poinformowała w niedzielę rzeczniczka niemieckiego rządu Christine Wirtz. Zdaniem cytowanej przez rzeczniczkę kanclerz Merkel sytuacja może się ustabilizować dopiero wówczas, gdy ostatecznie zostaną one wprowadzone w życie.

Merkel, która wczoraj późnym wieczorem rozmawiała z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, wyraziła żal, że planowane na piątek, 26 grudnia, dalsze rozmowy grupy kontaktowej w Mińsku nie doszły do skutku. Według źródeł agencji Interfax-Ukraina rozmowy się nie odbyły, gdyż prorosyjscy separatyści nie wypełnili przyjętych w Mińsku dwa dni wcześniej, 24 grudnia, ustaleń dotyczących wymiany zakładników. W skład grupy kontaktowej wchodzą reprezentanci Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz prorosyjskich separatystów.

Merkel, która, jak pisze Reuters, jest mocno zaangażowana w dyplomatyczne starania mające na celu rozwiązanie kryzysu na wschodniej Ukrainie, z zadowoleniem powitała wymianę części jeńców między siłami ukraińskimi a separatystami, do jakiej doszło w piątek.

Agencja Reuters przypomina, że rozejm zawarty we wrześniu po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku był systematycznie naruszany przez obie strony, lecz w grudniu napięcie zmalało, co zwiększyło nadzieje na dalsze rozmowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy zapobiegli wojnie na Ukrainie? Szef MSZ Niemiec stwierdził, że nie ma powodów do optymizmu. _ Zawieszenie broni to fikcja _ - przyznaje naczelny dowódca sił NATO w Europie, generał Philip Breedlove.
Rosja i Niemcy w sprawie Ukrainy. Tajemniczo Kryzys ukraiński zdominował moskiewskie rozmowy szefa niemieckiej dyplomacji.
Wicekanclerz liczy na pojednanie z Rosją "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo maszczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)