Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt izraelsko-palestyński. Trybunał zajmie się zbrodniami w Strefie Gazy

0
Podziel się:

Podpisanie Statutu Rzymskiego otwiera drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Mahmud Abbas
Mahmud Abbas (PAP/EPA)

Palestyńczycy przekazali ONZ dokumenty związane z przyłączeniem się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). To ostatni formalny krok na drodze do tego, by Autonomia Palestyńska stała się jego członkiem.

Tzw. instrumenty ratyfikacji przekazał tego dnia rano palestyński ambasador przy ONZ Rijad Mansur. Wniosek został skierowany do zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. prawnych Stephena Mathiasa.

W czwartek z apelem do MTK o odrzucenie wniosku o przyjęcie Palestyńczyków wystąpił premier Izraela Benjamin Netanjahu. Jego zdaniem Autonomia Palestyńska nie może być uznawana za państwo, lecz jest _ jednostką _ powiązaną z organizacją terrorystyczną. Była to reakcja władz państwa żydowskiego na podpisanie w środę przez palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa Statutu Rzymskiego, na podstawie którego powstał MTK.

Stało się to w dzień po odrzuceniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ złożonego przez Jordanię w imieniu Palestyńczyków projektu rezolucji, wzywającej m.in. do zakończenia do końca 2017 r. izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów.

Podpisanie przez Abbasa Statutu Rzymskiego otwiera drogę do zbadania przez MTK palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Palestyńczycy chcą skarżyć Izrael m.in. za operację w Strefie Gazy. W trwającym od 8 lipca do 26 sierpnia konflikcie zbrojnym zginęło 2 143 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym ponad 500 dzieci, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu cywilów. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 100 tysięcy budynków zostało zniszczonych, bądź uszkodzonych.

Konflikt wybuchł w czerwcu po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału izraelskiego terytorium.

Czytaj więcej w Money.pl
Młody Palestyńczyk skatowany przez Żydów Chłopak, którego tożsamości nie ujawniono został przewieziony do szpitala.
Izrael ostro, zapowiada odwet na Palestynie Premier Izraela nazwał atak okrutnym mordem na Żydach, którzy przyszli do świątyni się pomodlić i zostali zabici przez nikczemnych morderców.
"Nie będziemy tolerować nawet śladu ognia" Netanjahu spotkał się z surową krytyką swych przeciwników za zawarcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)