Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt izraelsko-palestyński. Obie strony oskarżają się o zbrodnie wojenne

0
Podziel się:

Izrael zagroził palestyńskim przywódcom procesami sądowymi jeśli Palestyna przystąpi do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Konflikt izraelsko-palestyński. Obie strony oskarżają się o zbrodnie wojenne
(Armia Izraelska)

Palestyna jako członek MTK mogłaby wytoczyć przywódcom izraelskim procesy na podstawie takich samych oskarżeń.

Tę drugą możliwość potwierdził profesor prawa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie Dawid Krec. Oświadczył on: _ Przenoszenie ludności z kraju okupującego na terytorium okupowane jest uważane zgodnie ze Statutem Rzymskim za zbrodnię wojenną. Może to mieć konsekwencje dla każdego żydowskiego osiedla założonego po przystąpieniu Palestyny do MTK _.

Agencja AFP, powołując się na komunikat przekazany jej w sobotę z _ izraelskich źródeł rządowych _ pisze, iż Izrael zagroził pozwaniem przed sąd _ wysokich przedstawicieli palestyńskich _ za _ zbrodnie wojenne _. Komunikat ten nie precyzuje jednak, kiedy by to miało nastąpić.

Od kilku miesięcy premier Benjamin Netanjahu i inni czołowi politycy izraelscy w licznych wypowiedziach porównują działania Hamasu w Strefie Gazy do działań Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, oskarżając go o _ zbrodnie wojenne _.

Politycy izraelscy oskarżają Hamas m.in. o wykorzystywanie ludności cywilnej jako _ tarcz ludzkich _ podczas ostatniej 50-dniowej ofensywy wojsk izraelskich w Strefie Gazy. Zginęło wówczas wskutek izraelskich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego 2200 Palestyńczyków i ponad 70 Izraelczyków, niemal wyłącznie żołnierzy.

Formalnie podpisanie Statutu Rzymskiego w celu wejścia do MTK pozwoliłoby Palestyńczykom ścigać Izrael za zbrodnie wojenne. Przewiduje się, że Palestyna zostanie oficjalnie zaakceptowana w ciągu sześciu tygodni jako członek MTK, jednak jurysdykcja tego trybunału nie działa wstecz.

Hiszpański dziennik _ El Pais _ przewidywał w tych dniach, że jedną z pierwszych konsekwencji akcesu Autonomii Palestyńskiej do MTK będzie zastosowanie przez Izrael surowych sankcji gospodarczych, ponieważ porozumienie pokojowe z Oslo zobowiązuje Palestyńczyków, aby nie przystępowali do organów międzynarodowych w sposób _ jednostronny _, bez uprzednich negocjacji z rządem izraelskim.

W sobotę Izrael dokonał pierwszego kroku w przewidywanym przez _ El Pais _ kierunku. Postanowił zamrozić transfer środków pieniężnych dla Autonomii jako _ karę _ za decyzję Palestyńczyków w sprawie przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Benjamin Netanjahu po konsultacji ze swym gabinetem podjął decyzję o zamrożeniu w styczniu transferu w wysokości 500 milionów szekli (ok. 125 milionów dolarów) przeznaczonych na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji, poczynając od rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Netanjahu: "Izrael nie wróci do rozmów" Mediatorem w rozmowach jest Egipt.
Izrael nie będzie negocjował z Palestyną, jeśli... Premier Izraela Benjamin Netanjahu powtórzył dziś, że jego rząd nie będzie uczestniczył w rozmowach pokojowych z palestyńskim rządem, jeśli częścią składową tego gabinetu będzie radykalny Hamas.
Szef PE w ogniu krytyki za obronę Palestyny "Nie mogę ograniczać się tylko do mówienia rzeczy, które się wszystkim podobają".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)