Notowania

wiadomości
20.11.2014 09:25

Koncern Eternit był oskarżony w sprawie rakotwórczego azbestu. Wyrok zaszokował

Zakład zamknięty został już w 1986 roku, ale ponieważ rakotwórcze działanie azbestu na ludzki organizm ujawnia się nawet po kilkudziesięciu latach, szczyt zachorowań spodziewany jest tam dopiero w roku 2025.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Kozioł/Reporter)

Szok wywołało we Włoszech orzeczenie tamtejszego Sądu Najwyższego w sprawie międzynarodowego koncernu Eternit. Sąd Najwyższy uznał, że sprawa jest przedawniona.

Obecny właściciel koncernu oskarżony był o spowodowanie katastrofy ekologicznej, czego rezultatem była śmierć co najmniej trzech tysięcy osób, pracowników oraz mieszkańców okolic jego zakładów. Kierownictwo koncernu zaskarżył do sądu komitet rodzin ofiar z miasteczka Casal Monferrato w Piemoncie. Sąd Najwyższy stwierdził, że sprawa uległa przedawnieniu.

Co prawda tamtejszy zakład zamknięty został już w 1986 roku, ale ponieważ rakotwórcze działanie azbestu na ludzki organizm ujawnia się nawet po kilkudziesięciu latach, szczyt zachorowań spodziewany jest tam dopiero w roku 2025.

Sądy dwóch instancji, w 2012 i 2013, uznały za zasadne zarzuty stawiane oskarżonym i skazały ich najpierw na 16, a następnie aż na 18 lat pozbawienia wolności oraz na wypłacenie wielomilionowych odszkodowań.

Sąd Najwyższy stwierdził, że sprawa jest przedawniona i uchylił wyrok poprzednich instancji, co opinia publiczna przyjęła jako uniewinnienie jedynego w tej chwili właściciela koncernu Eternit, Szwajcara Stephana Schmidheiny'ego. Włoskim procesem zainteresowani byli pracownicy koncernu w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii i Szwajcarii.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/m307075.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/terroryzm-we-wloszech-rekordowe,40,0,1661736.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dwa miliardy euro odszkodowania. To rekord Dwóch terrorystów zostało skazanych za dokonanie w Bolonii zamachy,w którym zginęło 85 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m326584.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolej-we-wloszech-panstwowy-przewoznik,165,0,1660325.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Włoskie koleje zapłacą ogromną karę. Za co? Milion euro kary nałożył włoski urząd antymonopolowy na koleje państwowe za zbyt surowe grzywny dla osób podróżujących bez biletu.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/89/h326489.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/popkultura/muzyka/mieli-juz-nigdy-razem-nie-zaspiewac-wracaja,5,0,1658629.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mieli już nigdy razem nie zaśpiewać. Wracają na słynny festiwal Ta zapowiedź to prawdziwa sensacja.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz