Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komuniści na Węgrzech odsłonili i natychmiast zabrali popiersie Kadara

0
Podziel się:

Na budapeszteńskim cmentarzu prominenci dawnego reżimu komunistycznego odsłonili popiersie przywódcy Węgierskiej Republiki Ludowej Janosa Kadara.

Komuniści na Węgrzech odsłonili i natychmiast zabrali popiersie Kadara
(Neilhooting/CC/Flickr)

Na budapeszteńskim cmentarzu prominenci dawnego reżimu komunistycznego odsłonili popiersie przywódcy Węgierskiej Republiki Ludowej Janosa Kadara. W obawie przed zbezczeszczeniem popiersie natychmiast po uroczystości zabrano.

W 100-lecie urodzin Kadara 300-osobowa grupa działaczy Węgierskiej Komunistycznej Partii Pracujących (MKM) zjawiła się na cmentarzu Kerepesi, aby wziąć udział w krótkiej ceremonii, podczas której znany pisarz Gyoergy Moldova odsłonił pomnik na grobie Kadara. Chwilę później popiersie zabrano do kancelarii partii, aby _ zapobiec jego zbezczeszczeniu _.

W uroczystości wziął udział m.in. 92-letni Bela Biszku, szef MSW w latach 1956-1961, odpowiedzialny za represjonowanie uczestników antysowieckiego powstania 1956 roku, oskarżony w 2011 roku o publiczne negowanie zbrodni narodowego socjalizmu i komunizmu.

Przybył również 82-letni Janos Berecz, członek Komitetu Centralnego i kierownik Wydziału Zagranicznego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, autor książki _ Kontrrewolucja piórem i bronią 1956 _, która ukazała się w 1986 roku.

Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Janosa Kadara Attila Moravcsik powiedział, że _ Kadar nie może doczekać się sprawiedliwej oceny, a jego prochy zostały zbezczeszczone i dlatego popiersie nie może pozostać na cmentarzu Kerepesi _.

W 2007 roku nieznani sprawcy zwalili marmurową płytę i rozkopali grób Kadara na głębokość półtora metra a potem rozbili trumnę. Z grobu zabrali czaszkę i kilka kości szkieletu. Znikła również urna, gdzie znajdowały się prochy żony Kadara. Na murze cmentarza napisano czarną farbą: _ Wróg i zdrajca nie może spoczywać w poświęconej ziemi _.

Ówczesny premier lewicowego rządu Węgier Ferenc Gyurcsanyi uznał incydent za _ nieludzki _. Również prawicowy, wówczas opozycyjny Fidesz Viktora Orbana nazwał zbezczeszczenie grobu Kadara _ przerażającym aktem wandalizmu _.

Budapeszteński cmentarz Kerepesi to odpowiednik warszawskich Powązek. Na cmentarzu pochowanych jest ponad 3 tysiące sławnych i zasłużonych dla kraju Węgrów. Kadar spoczywa w panteonie członków ruchu robotniczego.

Kadar objął władzę na Węgrzech po upadku antysowieckiego powstania w roku 1956 i rządził krajem do roku 1988. Początkowo jego dyktatorskie rządy charakteryzowały represje wobec uczestników powstania. Potem Kadar zliberalizował swoją politykę gospodarczą określaną jako _ socjalizm gulaszowy _, która w czasach socjalizmu przyniosła Węgrom stosunkowo wysoki standard życia. W ankiecie z 1999 roku Kadara uznano za _ najwybitniejszego Węgra XX stulecia _.

Węgierska Socjalistyczna Partia Robotnicza sprawowała władzę w kraju do 1989 roku. Po transformacji ustrojowej w kraju przekształciła się w Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP). Do nowej partii przepisało się jednak tylko 30 tysięcy spośród 700 tysięcy dotychczasowych członków. Grupa działaczy niechętna zmianom programowym utworzyła wówczas Węgierską Komunistyczną Partię Pracujących.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech w Money.pl
Trybunał uchronił dziennikarzy. Nie muszą... Węgierski parlament znowelizował ustawę medialną, zwalniając dziennikarzy z ciążącego na nich dotychczas obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji.
Romowie zabarykadowali się w domach Szef MSW ostrzega przed rasizmem.
To teraz największy problem premiera Węgier Trzy węgierskie ugrupowania opozycyjne wystąpiły dziś z inicjatywą powołania parlamentarnej komisji śledczej w celu wyjaśnienia sprawy intratnych zamówień rządowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)