Notowania

informacja publiczna
05.07.2011 18:57

Komunikacja z rządem będzie łatwiejsza

Termin implementacji tych unijnych przepisów minął w lutym 2005 roku Polska jest jedynym krajem Unii, który jeszcze nie dostosował w tej kwestii swojego prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Corazonphoto/Dreamstime)

Rząd przyjął dzisiaj projekt ustawy, na mocy której zmienić ma się tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania. Powstanie centralne repozytorium informacji publicznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podało CIR, w centralnym repozytorium informacji publicznych znajdą się informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego.

Jednocześnie, ze względu na ochronę porządku publicznego i ważnego interesu gospodarczego, projekt ogranicza dostęp do niektórych informacji publicznych, np. analiz prywatyzacyjnych zlecanych przez ministra skarbu państwa dla potrzeb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, w tym jego komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt zakłada także ograniczenie dostępu do instrukcji negocjacyjnych - zgodnie ze zwyczajem międzynarodowym, do momentu podpisania umowy jej tekst nie będzie podawany do informacji publicznej.

Każda informacja publiczna ma podlegać udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach przejrzystości, niedyskryminacji i niewyłączności.

Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać też prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej - bez ograniczeń i bezpłatnie. Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało np. poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/blizej;atomu;prezydent;podpisal;ustawe;o;inwestycjach,33,0,863009.html) Bliżej atomu. Prezydent podpisał ustawę o inwestycjach
Zgodnie z projektem, informacje do ponownego wykorzystywania mają być dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub w centralnym repozytorium. Będzie je można udostępnić także w inny sposób, np. zamieszczając w serwisie internetowym lub na wniosek osoby zainteresowanej, np. jeśli informacja nie figuruje w BIP lub w centralnym repozytorium.

Na świecie ponownie wykorzystywane informacje publiczne to głównie mapy, zdjęcia satelitarne, zbiory przepisów prawnych, a także dane ewidencyjne, statystyczne, dotyczące spółek albo nieruchomości. Na ich podstawie powstają m.in. produkty dla nawigacji, serwisy drogowe, prognozy pogody czy systemy informacji prawnej.

Rynek ponownego wykorzystania informacji publicznej w 2006 roku wyceniany był w UE na 27 mld euro, przy czym rósł od kilku do kilkunastu procent rocznie w zależności od typu informacji.

Jak podkreślono w komunikacie CIR, projektowane rozwiązania mają poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw, których działalność wiąże się z przetwarzaniem informacji.

Nowe regulacje, które mają dostosować polskie przepisy do prawa UE, mają wejść w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących centralnego repozytorium, które powinny obowiązywać po 12 miesiącach od daty publikacji. Termin implementacji tych unijnych przepisów minął w lutym 2005 roku Polska jest jedynym krajem Unii, który jeszcze nie dostosował w tej kwestii swojego prawa. Do nadrobienia zaległości Komisja Europejska wzywała nas już w 2008 roku.

W latach 2012-2021 maksymalny limit wydatków budżetowych na funkcjonowanie centralnego repozytorium ma wynieść ponad 23 mln złotych. Projekt noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej przedłożony został przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;za;ustawa;o;wspieraniu;rodziny,181,0,866229.html) Prezydent za ustawą o wspieraniu rodziny Po wejściu w życie ustawy dzieci będą trafiać do rodzin zastępczych i domów dziecka jedynie w ostateczności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t26727.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;podpisal;ustawe;o;cmentarzach,222,0,865758.html) Prezydent podpisał ustawę o cmentarzach Nowe przepisy dopuszczającą pochówek dzieci, które urodziły się martwe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/mniej;zaswiadczen;i;rejestracja;firmy;w;sieci,12,0,863500.html) Mniej zaświadczeń i rejestracja firmy w sieci Od dziś zaczyna obowiązywać ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która m.in. likwiduje ponad 200 zaświadczeń. Ma przynieść 6 mld zł oszczędności rocznie.
Tagi: informacja publiczna, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz