Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Przeżywamy kryzys demograficzny

0
Podziel się:

Chciałbym wywołać zdrową konkurencję między samorządami o to, co mogą zrobić dla polskich rodzin, zachęcać, żeby szukały jak najlepszych rozwiązań - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: Przeżywamy kryzys demograficzny
(Patryk Ptak/REPORTER)

Chciałbym wywołać zdrową konkurencję między samorządami o to, co mogą zrobić dla polskich rodzin, zachęcać, żeby szukały jak najlepszych rozwiązań - mówił prezydent Bronisław Komorowski dzisiaj podczas finału konkursu _ Dobry Klimat dla Rodziny _.

Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin ONZ; nad tegorocznymi obchodami honorowy patronat objęła para prezydencka. Z tej okazji Bronisław i Anna Komorowscy wzięli udział w gali finałowej konkursu dla samorządowców _ Dobry Klimat dla Rodziny _. Jego celem jest wyróżnienie i upowszechnienie w całej Polsce najlepszych lokalnych rozwiązań sprzyjających rodzicielstwu.

Prezydent podziękował samorządom wszystkim szczebli, które działają i wspólnie pracują nad systemem adresowanym do dużych rodzin.

_ Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny, ale im więcej się robi, tym bardziej widać, że jeszcze wiele zostało do zrobienia _ - mówił prezydent.

Podkreślał, że ważna jest solidarność międzypokoleniowa i łączenie wrażliwości na potrzeby rodzin z dziećmi z wrażliwością na potrzeby seniorów przy konstruowaniu rozwiązań skierowanych do rodzin. _ Przeżywamy kryzys demograficzny, to oznacza, że będzie coraz więcej seniorów, którzy będą stanowili istotny problem dla kraju. Im szybciej ten problem spróbujemy rozwiązywać, tym łatwiej będzie wspólnie udźwignąć odpowiedzialność - zaznaczył. _

_ _

Bronisław Komorowski podkreślił, że także województwa, które mogą pochwalić się wysokim poziomem wzrostu demograficznego, powinny przyglądać się uważnie temu problemowi, aby na czas zareagować.

_ _

Podkreślił, że chciałby wywołać zdrową _ konkurencję między samorządami - o to, co mogą dla rodzin zrobić lepiej, gdzie szukać najlepszych rozwiązań, a także zachęcić je, by działały razem _.

Prezydent wskazywał, że zbliżają się wybory samorządowe i zachęcał do odważnego mówienia w czasie kampanii wyborczej o działaniach dla rodzin, tak żeby powstała zdrowa rywalizacja, a stosunek i praktyczna zdolność do działania na rzecz polskiej rodziny była istotnym kryterium decydującym o tym, na kogo oddamy głos.

Anna Komorowska podziękowała wszystkim samorządom biorącym udział w konkursie i podkreśliła, że kapituła konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając laureatów. Zapowiedziała, że wraz z mężem złoży wizytę we wszystkich nagrodzonych samorządach.

Także minister w Kancelarii Prezydenta prof. Irena Wóycicka podkreśliła, że bardzo trudno było wybrać zwycięzców. _ Staraliśmy się wybrać inicjatywy jak najbardziej różnorodne, to, co może być ofertą zarówno dla małych gmin, jak i dużych regionów. Chodziło nam o to, aby dobre praktyki można było upowszechniać w każdych warunkach i w każdej sytuacji - mówiła minister. _

_ _

_ Dodała, że kapituła konkursowa szukała przykładów inicjatyw konsekwentnych i dobrze zaadresowanych. Zwróciła uwagę, że wiele z nich powstawało z inicjatywy mieszkańców. _Bardzo bym chciała, aby te dobre praktyki stały się przedmiotem konkurencji pomiędzy samorządami, o której mówił pan prezydent i żeby jak najszerzej się upowszechniały" - mówiła Wóycicka.

_ Gdy przystępowaliśmy do realizacji pomysłu konkursu nie spodziewaliśmy się, że tyle dobrego dzieje się w Polsce - dodała. _Do tegorocznej, drugiej edycji konkursu samorządy miast, gmin, powiatów i województw zgłosiły 253 inicjatywy. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach.

_ W kategorii Dobre Rodzicielstwo wyróżniono Miasto Białystok za Białostocką Akademię Rodziny. W ramach tej inicjatywy organizowane są wykłady, szkolenia, warsztaty, na których specjaliści podejmują tematy dotyczące rodziny, wychowania oraz wzmacniania relacji rodzinnych. _

_ W kategorii Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju nagrodę otrzymała Gmina Sępólno Krajeńskie za program _Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni". W kategorii Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej zwyciężyła Gmina Grodzisk Mazowiecki za Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+, w ramach której oferowane są liczne zniżki dla rodzin wielodzietnych.

Przyznano również nagrodę specjalną - otrzymało ją Miasto Gdynia za ciekawe, innowacyjne oraz konsekwentne działania na rzecz rodzin realizowane w ramach kampanii społecznej _ MAMY więcej _ oraz programów: _ Rodzina bliżej siebie _, skierowanego w szczególności do rodzin, którym groziło rozdzielenie, oraz Centrum Aktywnego Mieszkańca, w ramach którego działają Klub Osiedlowy Apteka oraz Klub Młodzieżowy _ Kreatywni _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: ulga zależna od liczby dzieci Bronisław Komorowski ma plan, żeby o kwocie wolnej od podatku decydowała liczba dzieci w rodzinie.
Premier z niespodzianką w domu Pani Teresy Wizyta odbywa się na prośbę pani Teresy, która chcąc zrobić niespodziankę swojej wnuczce Basi, wysłała list z zaproszeniem do premiera.
Prezydent pisze list do polskich archiwistów Seminarium poprzedziło wręczenie odznaczeń państwowych - dwóch Złotych i pięciu Srebrnych Krzyży Zasługi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)