Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komornik przekroczył swoje uprawnienia? Dwa wątki postępowania

0
Podziel się:

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zawiesił w czynnościach asesora komorniczego z kancelarii przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście

Komornik przekroczył swoje uprawnienia? Dwa wątki postępowania
bEKpxOid

Do postępowania, dotyczącego zajęcia komorniczego ciągnika rolniczego, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Mławie, dołączono drugi, podobny wątek - zajęcia przez tego samego asesora samochodu, należącego do właściciela jednej z firm w Gostyninie.

Przypadek ten dotyczy mężczyzny, któremu komornik zajął samochód w związku z długiem żony. Oboje prowadzą odrębne działalności gospodarcze i posiadają rozdzielność majątkową.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, do obu zajęć komorniczych, w Mławie i Gostyninie, doszło tego samego dnia, 7 listopada 2014 r. W obu przypadkach zajęto pojazdy osób, które nie były dłużnikami.

bEKpxOif

_ - Samochód został zajęty, wywieziony z posesji i w ciągu półtora miesiąca sprzedany w trybie komisowym _ - powiedziała Śmigielska-Kowalska. Dodała, że na obecnym etapie postępowanie prowadzone przez mławską Prokuraturę Rejonową dotyczy przekroczenia uprawnień przez komornika. Nikomu nie przedstawiono zarzutu. _ - Na tym etapie postępowanie toczy się w sprawie _ - wyjaśniła Śmigielska-Kowalska.

Przypadek komorniczego zajęcia ciągnika dotyczy rolnika z miejscowości Kulany pod Mławą. Mężczyzna stracił pojazd warty ok. 100 tys. zł w ramach postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, którym - jak się okazało - był sąsiad. Po zabraniu ciągnika, na wniosek wierzyciela, maszyna trafiła do komisu, gdzie została sprzedana za ok. 40 tys. zł.

Poszkodowany rolnik skierował do Sądu Rejonowego w Mławie wniosek o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego, jednak zanim wniosek został rozpatrzony, traktor został już sprzedany.

W związku ze sprawą zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy działania podejmowane przez asesora komorniczego postanowiła skontrolować Krajowa Rada Komornicza (KRK). Wcześniej Rada Izby Komorniczej w Łodzi zdecydowała o skierowaniu do Komisji Dyscyplinarnej przy KRK wniosku przeciwko asesorowi, który 7 listopada 2014 r. w miejscowości Kulany wykonywał czynności zajęcia ciągnika stanowiącego własność osoby niebędącej dłużnikiem.

bEKpxOil

Z oświadczenia samorządu wynika, że według informacji uzyskanych z kancelarii rozpoczęto procedurę likwidacji szkody, jaką poniósł właściciel pojazdu, poprzez zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela. Samorząd zadeklarował także pomoc w jak najszybszej realizacji zapisów polisy.

_ Jednocześnie Rada Izby wyraża głębokie ubolewanie z powodu sytuacji, w jakiej znalazł się właściciel pojazdu, który nie był dłużnikiem w przedmiotowej sprawie _ - głosi oświadczenie Izby Komorniczej w Łodzi.

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zawiesił w czynnościach asesora komorniczego z kancelarii przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście, związanego ze sprawą zajęcie ciągnika rolniczego. Decyzja ta - jak informował w ostatni czwartek resort sprawiedliwości - jest konsekwencją skierowanego tego dnia wniosku dyscyplinarnego do Komisji Dyscyplinarnej przy KRK z żądaniem skreślenia asesora z wykazu asesorów komorniczych.

O sprawie zajęcia traktora należącego do rolnika spod Mławy, który nie był niczyim dłużnikiem, w ostatnim czasie szeroko informowały media, wspominając m.in. możliwych innych poszkodowanych w podobny sposób.

bEKpxOim
Czytaj więcej w Money.pl
Komornik bezprawnie zajął, minister go zawiesił O sprawie zajęcia traktora należącego do rolnika spod Mławy, który nie był niczyim dłużnikiem, w ostatnim czasie informowały media.
Zmiany w sądzeniu spraw handlowych i... Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego weszła dziś w życie.
Pomoc dla rolników. Rząd przyjął projekt Projekt przygotowany przez ministra rolnictwa przewiduje utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
bEKpxOiG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)