Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzekucja komornicza
01.03.2013 15:23

Komornicy w Polsce. Będą nowe posady

Komorników będzie w Polsce o 230 więcej, czyli ponad 1300 - postanowił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który chce w ten sposób usprawnić postępowanie egzekucyjne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

Komorników będzie w Polsce o 230 więcej, czyli ponad 1300 - postanowił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który chce w ten sposób usprawnić postępowanie egzekucyjne. Sami komornicy obawiają się, że to nie pomoże, bo na ich skuteczność wpływ mają inne czynniki.

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Sprawiedliwości, decyzja o utworzeniu 230 dodatkowych stanowisk komorniczych przy sądach zapadła w związku z _ potrzebą prawidłowego i sprawnego wykonywania czynności przez komorników _. _ Tylko tak znacząca liczba nowych stanowisk komorników sądowych jest w stanie zapewnić ich sprawniejszą pracę, gdyż skuteczność egzekucji w skali kraju będąca w 2012 r. na poziomie ok. 19,3 proc. nie jest zadowalająca _ - poinformowała naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji MS Joanna Dębek.

Uzasadniając tę decyzję resort podał, że w kraju jest 700 asesorów mogących ubiegać się o stanowisko komornika sądowego. _ W obecnym stanie prawnym dla rzeszy młodych, wykształconych prawników jedynym sposobem objęcia stanowiska komornika sądowego oraz kontynuowania kariery zawodowej zgodnej z ich wykształceniem jest objecie stanowiska utworzonego i obwieszczonego w Monitorze Polskim przez Ministra Sprawiedliwości _ - uważa ministerstwo.

Jak dodano, od początku roku obowiązuje nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w której uchylono przepis nakazujący ministrowi odwołanie komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył on 65. rok życia. _ Obecnie nie ma więc żadnych ograniczeń wiekowych do prowadzenia kancelarii, również dla tych bardzo licznych komorników, którzy nie tylko nie mają wykształcenia prawniczego, ale jakiegokolwiek wyższego wykształcenia _ - dodaje resort konkludując, że droga do objęcia stanowiska po komorniku, który przeszedł na emeryturę, jest w istocie zamknięta.

Według ustawy minister sprawiedliwości ocenia, czy liczba komorników działających w rewirze jest wystarczająca, biorąc pod uwagę potrzeby prawidłowego i sprawnego wykonywania czynności, wielkość wpływu i stan zaległości spraw, a także liczbę przedsiębiorców mających siedzibę lub oddziały w obszarze rewiru oraz liczbę i strukturę ludności w rewirze.

Resort zauważył, że gdy w listopadzie 1997 r. ustawa wchodziła w życie, w Polsce działało 582 komorników sądowych, a dziś stanowisk takich jest 1089. _ Jednocześnie co roku systematycznie, a wręcz lawinowo rośnie liczba spraw, które wpływają do komorników _ - podkreśla Joanna Dębek.

Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Robert Damski komentując decyzję ministerstwa podkreślił, że liczba komorników nie przekłada się w prosty sposób na skuteczność egzekucji. _ Na to mają wpływ czynniki makroekonomiczne i doświadczenie zawodowe komornika _ - ocenił. _ Jeśli dłużnik nie ma majątku, to nawet trzech komorników nic nie odzyska - a mogą się nałożyć na siebie trzy osobne postępowania egzekucyjne i przekazywanie akt między nimi dodatkowo je wydłuży _ - powiedział Damski.

W jego ocenie nie byłoby nic złego w tym, że zawód komornika otworzy się na asesorów komorniczych. _ Ale problem polega na tym, że ministerstwo przyjmuje na komorników osoby spoza aplikacji komorniczej, bez doświadczenia w tym zawodzie. I wtedy rodzi się ryzyko błędów _ - powiedział.

Według rzecznika komorników _ byłoby bardzo niesprawiedliwe _, gdyby - wzorem mediów - obarczać całe jego środowisko jednostkowymi przypadkami błędów, jakie ostatnio opisuje prasa. Chodzi o przypadki takie jak _ chodzenie na skróty _ przez niektórych komorników, którzy - nie mogąc wyegzekwować długu od osoby o danym imieniu i nazwisku - sięgają po majątek innej osoby tak samo się nazywającej. _ Nie należy przypisywać takich cech całemu środowisku _ - podkreślił Damski.

_ Tu chodzi o coś więcej niż dobry nastrój komornika. Chodzi o bezpieczeństwo obrotu prawnego i pewność, że zasądzona wyrokiem sądu należność będzie przez komornika odzyskana _ - zaznaczył rzecznik komorników.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister ukarał komornika. Zobacz, za co Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zawiesił dzisiaj w czynnościach komornika przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia Ryszarda M.
Premier zdecydował o swojej przyszłości w PO Eksperci są zgodni, że decyzja w sprawie Jarosława Gowina to _ pokazanie siły _.
Co powie Tusk? PO dyskutuje o Gowinie Politycy z zarządu PO, są przekonani, że po spotkaniu wyjdzie jasny sygnał do społeczeństwa, że partia kończy wewnętrzne spory.
Tagi: egzekucja komornicza, komornik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz