Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzekucje komornicze
20.11.2013 21:26

Komornicy chcą zmiany prawa alimentacyjnego

Prezes Krajowej Rady Komorniczej powiedział, że stosowane obecnie rozwiązania generują bardzo wysokie koszty egzekucji administracyjnej, których nie wziął ich pod uwagę ustawodawca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(brittak/iStockphoto)

Urzędy skarbowe zamiast pomagać, przeszkadzają w ściąganiu alimentów - to zdanie komorników. Uważają oni, że sami lepiej i znacznie taniej zmuszą dłużnika do uregulowania zobowiązań. Chcą zmiany ustawy o pomocy osobom uprawnionym do tych świadczeń.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej powiedział, że stosowane obecnie rozwiązania generują bardzo wysokie koszty egzekucji administracyjnej, których nie wziął ich pod uwagę ustawodawca. W niektórych rejonach kraju mają kilkudziesięciokrotnie przewyższać sumy uzyskane na rzecz funduszu alimentacyjnego.

Rafał Fronczek podkreślił, że na zasądzone alimenty czeka obecnie milion dzieci. Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet, podzielająca postulaty komorników alimentacyjnych, uważa, że kluczową sprawą jest taka zmiana prawa, by państwo nie zmuszało kobiet do - niejednokrotnie niebezpiecznej - walki o alimenty. Państwo powinno uruchamiać wymagane procedury z mocy prawa.

Pośród postulowanych zmian jest też podniesienie odpowiedzialności za składanie fałszywych wyjaśnień. Chodzi o zaniżanie przez dłużnika wartości posiadanego majątku, często praktykowane przez niepłacących alimentów ojców. Krajowa Rada Komornicza i Centrum Praw Kobiet są zgodne: to powinno być traktowane na równi ze składaniem fałszywych zeznań.
Obie instytucje zachęcają do odwiedzenia strony internetowej www. twojealimenty.pl. Zainteresowani znajdą tam między innymi zakładki z przykładowo wypełnionymi wnioskami o zasądzenie alimentów. Są też _ najczęściej zadawane pytania _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojny rozwodowe. Dla dobra dziecka? Znęcanie się, nękanie, a nawet pedofilia. W walce między rodzicami nie ma litości.
Ograniczą egzekucje. Aby chronić urzędników? Rząd portugalski wydał nową instrukcję urzędom skarbowym w sprawie egzekucji komorniczych.
Z powodu biedy odbierają dzieci rodzicom W 2012 r. w pieczy zastępczej w sumie przebywało ok. 80 tys. dzieci. Najwięcej z powodu uzależnienia rodziców i bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
Tagi: egzekucje komornicze, komornik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz