Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
22.08.2012 10:36

Komisja śledcza ws. Amber Gold niepotrzebna? Tak uważa ważny człowiek Platformy

Wiceszef Platformy Obywatelskiej zapowiada powstanie Białej księgi w sprawie Amber Gold.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na obecnym etapie sejmowa komisja śledcza ws. Amber Gold nie jest potrzebna; dziś byłaby tylko polityczną hucpą; obecnie potrzebna jest informacja, _ biała księga _, dotycząca tego, co się w sprawie Amber Gold stało - uważa wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

Odnosząc się do wniosków opozycji o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold, Schetyna ocenił w TVP Info, że teraz sytuacja jest inna niż w minionych latach i kadencjach sejmowych, kiedy działały komisje śledcze, ponieważ obecnie prokuratura jest niezależna.

_ - Jeżeli mielibyśmy takie przekonanie, że prokuratura, służby, które wyjaśniają te kwestie nie są w stanie dać sobie z tym rady, że potrzebują zaangażowania parlamentarnego, to wtedy ten temat wróci. Dzisiaj tego tematu nie ma, nie ma tematu komisji śledczej oprócz oczywiście takiej koncepcji i wiary opozycji, że ta komisja śledcza może wprowadzić jakąś nową jakość, uderzyć w Platformę Obywatelską, uderzyć w jej polityków _ - powiedział Schetyna.

Dodał, że on nie ma takiego wrażenia, że komisja śledcza dzisiaj jest potrzebna._ - Powiem więcej, ona dzisiaj jest niepotrzebna. Dzisiaj potrzebna nam jest szybka informacja, taka biała księga tego, co się w tej sprawa stało, gdzie zostały popełnione błędy, przez kogo i co trzeba zrobić, żeby je natychmiast wyeliminować. Myślę o procesie legislacyjnym, o rozporządzeniach, projektach ustaw, nowelizacji ustaw itd. To dzisiaj jest nam potrzebne _ - uważa wiceszef PO.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/36/243492.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/wazni;politycy;chronili;amber;gold,104,0,1145448.html) *Ważni politycy chronili Amber Gold? * Takiej możliwości nie wyklucza Zbigniew Ziobro.

Na pytanie, co zrobi PO, jeśli za postulowanym przez opozycję powołaniem komisji śledczej opowie się koalicyjne PSL, Schetyna odpowiedział: _ Będziemy o tym rozmawiać (o sprawie komisji śledczej), ja niczego nie przesądzam, nie ma żadnej decyzji _.

_ - My po prostu mówimy o konieczności szybkiego wyjaśnienia tej sprawy. Dlatego mówię o zaangażowaniu prokuratury, służb, Komisji Nadzoru Finansowego, o tej białej księdze. Chcemy wiedzieć jak doszło do tej sytuacji, jak mogła taka osoba (szef Amber Gold Marcin P.) funkcjonować na rynku finansowym przez tyle lat. I tyle - to jest na dzisiaj _ - powiedział Schetyna.

_ - Czy komisja śledcza? Będziemy o tym rozmawiać. Uważam, że na dzisiaj, na tym pierwszym etapie, nie jest ona potrzebna, jest tylko polityczną hucpą i ma być polityczną armatą, która ma kogoś dosięgnąć. Dzisiaj potrzeba jest biała księga rzeczy, które zdarzyły się w tej kwestii plus konkretne decyzje, kto za to odpowiada _ - dodał.

Dopytywany, czy jeśli jednak PSL poprze powołanie komisji śledczej, to - według niego - koalicja rządowa upadnie, Schetyna odpowiedział, że _ nie wydaje mu się, że miałoby to skutkować rozejściem się koalicji, upadkiem jej, nowymi wyborami _.

_ - No przecież to jest absurd, trudno mi sobie wyobrazić pogłębianie tego kryzysu. Nie sądzę, żeby tu był spór między nami. Jestem przekonany, że te argumenty jednak będą wspólne i po stronie PSL i PO. PSL też jest po przejściach, po aferze taśmowej i też na to pewno spogląda w taki sposób bardzo osobisty. Zobaczymy, nie mam przekonania, że to doprowadzi do jakiegoś jeszcze większego kryzysu _ - powiedział Schetyna.

O powołanie sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold wnioskują kluby SLD, PiS i SP.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. 6 zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera Amber Gold zmiecie Tuska? Ostrzą noże Partie opozycyjne coraz mocniej naciskają na premiera w sprawie Amber Gold. Wnioskują o sejmową komisję śledczą.
Pyta, czy PO kryła Amber Gold. Chce komisji Klub Solidarna Polska przedstawił projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i bezczynności organów państwa.
Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz