Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z dopalaczami
05.10.2010 17:31

Komisja Europejska też chce walczyć z dopalaczami

Urzędnicy już zapowiadają wycofanie mefedronu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

*Komisja Europejska zaproponuje wkrótce wprowadzenie zakazu sprzedaży w całej Unii mefedronu, jednego z najbardziej popularnych dopalaczy. Bruksela przyznaje jednocześnie, że dotychczasowa walka z substancjami psychoaktywnymi we Wspólnocie była niewystarczająca. *

Nie ma żadnej, wspólnej strategii w tej sprawie - same kraje decydują o wprowadzaniu zakazu produkcji, bądź sprzedaży dopalaczy. Istnieje wprawdzie unijny monitoring alarmujący o pojawieniu się nowych narkotyków, tyle że niewiele z tego wynika, co świadczy o bezradności Unii.

Rzecznik Komisji Matthew Newman podkreśla, że obowiązujące zasady powinny się zmienić:

- _ Bo widzimy, że nowe dopalacze, które pojawiają się na rynku zmieniają się bardzo szybko. Kiedy jeden jest zabroniony, natychmiast w jego miejsce pojawiają się nowe. Część jest modna, część przestaje być. Jest oczywiste że to jest zupełnie nowe zjawisko, nowy rynek. _

Podobnie może być z mefedronem, który obecnie jest zakazany w 14.krajach, a Bruksela chce wprowadzić zakaz sprzedaży na terenie całej Unii.. Ale jest bardzo prawdopodobne, że zostanie szybko zastąpiony innym środkiem o podobnym działaniu - przyznają w eksperci Komisji Europejskiej. Tymczsem europosłowie chcą iść krok dalej - nie zadowala ich zakazanie jedynie mefedronu - chcą całkowitego zakazu produkcji i sprzedaży dopalaczy.

Jednak przygotowanie unijnej strategii dotyczącej walki z dopalaczami będzie niezwykle trudne - mówią eksperci Komisji. Problemy mogą pojawić się już przy definiowaniu czym są dopalacze. Trudno będzie zakazać sprzedaży w internecie i na wspólnym rynku. Poza tym ciężko będzie wszystkim krajom Unii uzgodnić wspólną strategię, skoro do tej pory nie ma jej w sprawie narkotyków. W jednych krajach są one zakazane, w innych, jak na przykład w Holandii, legalna jest sprzedaż narkotyków miękkich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t112304.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;kontra;dopalacze;zamyka;sklepy;i;sprzedajacych,225,0,686049.html) Rząd kontra dopalacze: zamyka sklepy i sprzedających Ma w tym poparcie opozycji: Dopalacze nie mogą być legalne, a wszystkie metody są dobre.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t112259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiekszosc;sklepow;z;dopalaczami;na;cenzurowanym,15,0,685839.html) Większość sklepów z dopalaczami na cenzurowanym Inspektorzy zamknęli blisko 800 _ punktów kolekcjonerskich _.
Tagi: walka z dopalaczami, dopalacze, komisja, europejska, walka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz