Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska: operacje podatkowe Amazona sprawdzą unijni urzędnicy

0
Podziel się:

- Przyglądamy się temu, jaki układ ma Luksemburg z Amazonem - powiedział przedstawiciel Unii.

Komisja Europejska: operacje podatkowe Amazona sprawdzą unijni urzędnicy
(tumpikuja/iStockphoto)

Komisja Europejska zwróciła się do władz Luksemburga o dokumenty podatkowe sklepu internetowego Amazon - podał _ Financial Times _. Gigantowi grozi dochodzenie podobne do tego, które komisja wszczęła już wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance.

Służby ds. konkurencji KE wysłały do Luksemburga, gdzie mieści się europejska siedziba Amazona, wniosek z prośbą o informacje na temat tego, czy decyzje w sprawie podatku dochodowego firmy są zgodne z resatrykcyjnymi zasadami pomocy publicznej obowiązującymi w UE - pisze brytyjski dziennik _ Financial Times _, powołując się na dwie osoby bliskie sprawie.

_ - Przyglądamy się temu, jaki układ ma Luksemburg z Amazonem _ - powiedział przedstawiciel Unii, cytowany przez gazetę. Inny unijny dyplomata poinformował, że obecnie w wielu krajach _ 28 _ prowadzone są misje rozpoznawcze, będące częścią walki z niskimi stawkami podatkowymi, wprowadzanymi w niektórych państwach wobec korporacji.

Na początku czerwca KE otworzyła dochodzenia dotyczące decyzji w sprawie podatku dochodowego od firm, jakie wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade podjęły Irlandia, Holandia i Luksemburg. KE zareagowała w ten sposób na doniesienia o znacznych redukcjach w podatku.

Komisja Europejska zbada, czy decyzje podatkowe krajów członkowskich nie przyznają tym koncernom _ wybiórczych korzyści _ i czy w związku z tym nie chodzi o niedozwoloną pomoc publiczną. Taka pomoc może być odzyskana.

Struktura podatkowa Amazona wzbudza krytykę w Unii, w czasie gdy rządy są zmuszane do wprowadzania środków oszczędnościowych i cięć świadczeń socjalnych, by zmniejszać deficyty budżetowe. Powodem większych kontroli w Unii jest pojawienie się dowodów na to, że wielkie międzynarodowe firmy prawie nie płacą podatków - przypomina londyński dziennik.

_ FT _ przewiduje, że z powodu pytań o stawki podatkowe Amazona firma, której popularność i silna pozycja wywołują wątpliwości co do jej działalności biznesowej, będzie podlegała dokładniejszej kontroli. Gigant już był krytykowany za warunki pracy w magazynach, wykorzystywanie dostawców i rolę, jaką ma odgrywać w eliminowaniu małych detalistów.

Według gazety w ub.r. władze Luksemburga zredukowały stawkę podatkową Amazona o 8 pkt. proc. W ub. r. w UE koncern zarobił 13,6 mld euro.

Jeśli dochodzenie zostanie wszczęte, to komisarzowi UE ds. konkurencji Joaquinowi Almunii zależy, by stało się to jeszcze za jego kadencji, która kończy się jesienią br. - ocenia brytyjski dziennik.Otwierając dochodzenia wobec firm Apple, Starbucks i Fiat Almunia mówił, że _ w obecnej sytuacji napiętych budżetów publicznych jest szczególnie ważne, by duże międzynarodowe koncerny miały swój uczciwy udział w podatkach _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kluczowe dla UE głosowanie będzie tajne Parlament Europejski będzie głosował w sprawie mianowania chadeka Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa KE 15 lipca, zamiast 16 lipca, jak planowano wcześniej.
KE: Mieszkania i zakłady pracy w lepszych budynkach Komisja przyjęła 2 lipca nowe wnioski ustawodawcze mające na celu zmniejszenie oddziaływania nowych i odnawianych budynków na środowisko poprzez zwiększenie efektywnego wykorzystania zasobów i poprawę dostępności informacji na temat efektywności środowiskowej budynków. Rezultat powinien być z korzyścią dla: środowiska, bo prawie połowa unijnego zużycia energii końcowej i wydobywanych surowców, a także około jednej trzeciej zużycia ...
Bruksela gratuluje Mołdawii. Czego? Parlament Mołdawii przegłosował dziś dokument podpisany w ubiegły piątek w Brukseli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)