Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja etyki chce skuteczniej informować posłów o karach

0
Podziel się:

Szefowa komisji, Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że regulamin jest nieco przestarzały.

Komisja etyki chce skuteczniej informować posłów o karach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisja Etyki Poselskiej pracuje nad zmianą w regulaminie, która ma spowodować, że posłowie będą skuteczniej informowani o nałożonych na nich karach. Być może będzie to drogą elektroniczną. Musimy sprawnie działać - mówi szefowa komisji Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Zgodnie z aktualnym regulaminem komisji uchwałę o karze nałożonej na posła doręcza się do jego skrytki poselskiej, o czym informuje się drogą elektroniczną. Za termin dostarczenia uchwały uznaje się dzień, w którym poinformowano posła o dostarczeniu uchwały. Poseł ma wówczas 14 dni na odwołanie się od decyzji komisji do Prezydium Sejmu.

Kidawa-Błońska powiedziała, że regulamin komisji jest _ nieco przestarzały _. Według niej _ nie wysokość kar, ale informacja o nich _ jest skuteczniejsza w dyscyplinowaniu posłów.

Również w ocenie Elżbiety Witek (PiS), członkini komisji etyki, trzeba zmienić regulacje dotyczące sposobu informowania posłów o karach, bo - jak argumentowała w rozmowie z PAP - jest tylko ściśle określony czas na odwołanie się od decyzji komisji.

Franciszek Stefaniuk (PSL) zaznaczył z kolei, że posłowie skarżą się, iż dowiadują się o swoich karach z mediów. Jego zdaniem, poseł powinien być informowany drogą elektroniczną, by mógł podjąć decyzję o ewentualnym odwołaniu. _ Przecież wszyscy zostali wyposażeni przez Kancelarię Sejmu w tablety _ - dodał w rozmowie z PAP Stefaniuk.

Informowania posłów o karze drogą elektroniczną nie wyklucza Kidawa-Błońska. _ Złożyliśmy kilka propozycji, które są analizowane przez sejmowe Biuro Legislacyjne _ - zaznaczyła.

Zgodnie z regulaminem komisji etyki może ona ukarać posła zwróceniem uwagi, udzieleniem upomnienia lub naganą.

Od początku obecnej kadencji w 2011 roku komisja etyki 10 razy ukarała posłów naganą, 4 razy upomnieniem, a 7 zwróceniem uwagi. Rekordzistą jest Janusz Palikot, który ma już sześć kar nagany. Jak sam mówił, _ poseł, który dostaje najwięcej nagan z komisji etyki jest najbardziej wartościowym posłem _.

Na początku ubiegłego roku marszałek Sejmu Ewa Kopacz proponowała zwiększenie kompetencji komisji etyki. Nie wykluczała m.in. wprowadzenia w Regulaminie Sejmu kar pieniężnych dla posłów, którzy _ posługują się nieparlamentarnym językiem _.

Z kolei w poprzedniej kadencji Sejmu pojawiały się pomysły, by szerzej informować opinię publiczną o karach dla posłów. Jedną z rozważanych propozycji - zmierzających do tego, by kara była jednak dotkliwsza dla posła naruszającego zasady etyczne - miało być odczytywanie przez marszałka Sejmu decyzji komisji etyki o nałożeniu kary.

Na jesień komisja etyki przygotowuje natomiast konferencję na temat etyki poselskiej i tego, czego powinny dotyczyć wnioski do komisji.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m86453.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;o;slowach;walesy;w;sejmie;wszyscy;rowni,243,0,1263603.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopacz: W Sejmie wszyscy są równi Wałęsa powiedział, że homoseksualiści _ muszą wiedzieć, że są mniejszością i do mniejszych rzeczy się przystosować. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m80075.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;awantur;w;sejmie;po;ma;pomysl,153,0,1231001.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec awantur w Sejmie? PO ma pomysł - _ Uchwały okolicznościowe są w Sejmie przedmiotem awantur politycznych _ - uważa przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska i proponuje zmiany w regulaminie izby, które to ograniczą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m251991.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/antoni;macierewicz;straci;immunitet,152,0,1192344.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czołowy polityk PiS. Chcą mu odebrać... Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Antoniemu Macierewiczowi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)