Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska. Formalne urzędowanie zaczyna Elżbieta Bieńkowska

0
Podziel się:

Kadencja nowej KE potrwa pięć lat, do końca października 2019 roku.

Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska (Parlament Europejski / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Formalne urzędowanie zaczyna dzisiaj nowa Komisja Europejska pod wodzą Luksemburczyka Jean-Claude'a Junckera. Nowy szef KE, który przejmuje kierowanie rządem europejskim od Portugalczyka Jose Barroso, zapowiada, że jego Komisja będzie bardziej polityczna. Polska komisarz w jego zespole, Elżbieta Bieńkowska, będzie odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa

KE tak jak dotychczas będzie liczyła 28 osób - po jednym reprezentancie z każdego kraju członkowskiego UE. W porównaniu do poprzedniej kadencji nastąpiły jednak poważne zmiany w jej kształcie.

Juncker zreorganizował strukturę Komisji; powołał siedmiu wiceprzewodniczących, którzy koordynować mają prace pozostałych komisarzy i czuwać nad realizacją priorytetowych zadań, jak na przykład pobudzanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia czy budowa unii energetycznej.

Pierwszym wyzwaniem, które stoi przed nową KE, jest skonkretyzowanie zapowiedzianego przez Junckera programu wielkich inwestycji europejskich o wartości 300 mld euro. Mimo że dyskusje na jego temat trwają od miesięcy, dotychczas nie przedstawiano szczegółów w tej sprawie.

Juncker podkreślał wielokrotnie, że nowa KE ma być _ bardziej polityczna _ niż poprzednia. _ Nie jesteśmy grupą anonimowych technokratów. Zrobiłem wszystko, by mieć w Komisji polityków wagi ciężkiej. Pełnili oni w swych krajach ważne funkcje, które wiązały się z dużą odpowiedzialnością _ - przekonywał niedawno w Parlamencie Europejskim.

Polska komisarz Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiadać za rynek wewnętrzny, przemysł i przedsiębiorczość. Kadencja nowej KE potrwa pięć lat, do końca października 2019 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Juncker zdecydował w sprawie Bieńkowskiej Teka przyszłej komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw nie została obcięta.
Przesłuchania komisarzy. Pięciu kandydatów ma problemy Desygnowani z Hiszpanii, Węgier, Czech, Wielkiej Brytanii i Francji nie zostali pozytywnie zaopiniowani po swoich przesłuchaniach.
Teka dla Bieńkowskiej. Sukces czy porażka? Polka będzie pełniła funkcję komisarza do spraw rynku wewnętrznego. To sukces czy porażka? Zobacz, za co będzie odpowiedzialna.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)