Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny rosyjski szpieg w Polsce? MSZ cofnęło akredytację rosyjskiemu korespondentowi

0
Podziel się:

MSZ cofnęło akredytację Leonidowi Swiridowowi. Kilka lat temu czeskie media sugerowały, że jest rosyjskim agentem.

Grzegorz Schetyna, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Grzegorz Schetyna, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych (PAP/EPA)
bEKACpMB

MSZ cofnęło akredytację rosyjskiemu dziennikarzowi Leonidowi Swiridowowi. Informacyjna Agencja Radiowa potwierdziła wcześniejsze doniesienia telewizji Russia Today. Dziennikarz jest korespondentem agencji RIA Novosti.

Nie wiadomo jakie są powody decyzji resortu dyplomacji, ministerstwo nie chce jej oficjalnie komentować. Również szef resortu - Grzegorz Schetyna nie odniósł się do medialnych doniesień. Informacyjna Agencja Radiowa nieoficjalnie dowiedziała się, co zarzuca się przedstawicielowi rosyjskich mediów. Z kolei Polska Agencja Prasowa dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że cofnięcie akredytacji nastąpiło na wniosek ABW. Pytany o sprawę rzecznik ABW Maciej Karczyński powiedział, że _ ABW wysłała wniosek w tej sprawie _. _ Ma charakter niejawny i nie możemy na ten temat udzielać żadnych informacji _ - dodał.

Jak ustaliła IAR w sprawie dziennikarza nie było _ twardych _ dowodów na działalność szpiegowską. Nasi informatorzy mówią nam jedynie, że jego działalność _ wykraczała poza oficjalne obowiązki dziennikarza _. Według naszych ustaleń władze podejrzewały Swiridowa o _ dziwne powiązania _ biznesowe i lobbing. Zwracają uwagę, że na przykład organizował wycieczki do Rosji dla polskich dziennikarzy.

bEKACpMD

Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych wydało jedynie lakoniczny komunikat: _ Potwierdzamy, iż z dniem 24 października br. p. Leonid Sviridov utracił uprawnienia do posługiwania się tytułem korespondent zagraniczny akredytowany przy MSZ RP. Nie udzielamy dalszych komentarzy w sprawie. _

Według Russia Today, Swiridow został telefonicznie wezwany do ministerstwa, gdzie wręczono mu dokument informujący o wycofaniu akredytacji. Pismo przekazali mu przedstawiciel biura prasowego Michał Safianik oraz jeszcze jeden urzędnik, który się nie przedstawił. W dokumencie ministerstwo informuje o unieważnieniu akredytacji oraz prosi o jej zwrot.

Leonid Swiridow, cytowany przez RT, twierdzi, że urzędnicy MSZ nie przedstawili mu powodów cofnięcia akredytacji. Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Informacyjnej _ Rossiya Segodnya _ Dmiitrij Kisielew wezwał Warszawę do natychmiastowego wyjaśnienia powodów dzisiejszej decyzji.Jak powiedział, działania polskich władz mogą być intepretowane jako _ utrudniające prace mediów _.

Rzecznik polskiego MSZ nie chciał komentować tej informacji. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że w 2006 roku także czeskie MSZ nie przedłużyło Leonidowi Swiridowowi akredytacji. Dziennikarz był wówczas korespondentem w tym kraju. Tamtejszy dziennik _ Mlada Fronta Dnes _ twierdził, że Swiridow był rosyjskim szpiegiem. We wrześniu 2006 roku rosyjskie MSZ, prawdopodobnie w wyniku retorsji, nie przedłużyło akredytacji czeskiemu korespondentowi w Moskwie Janowi Molaczkowi.

bEKACpMJ
Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie o szpiegach: Normalna robota Władze nie komentują oficjalnie sprawy.
Co ABW wie o szpiegach w Polsce? Obecnie informację taką przedstawia szef SKW płk Piotr Pytel.
Szpiedzy zwiększyli swoją aktywność. Kiedy? Prokurator generalny Andrzej Seremet stwierdził, że podejrzani o szpiegostwo mogli ze sobą współpracować. Jest też wniosek o areszt dla oficera podejrzanego o szpiegostwo.
bEKACpNe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)