Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejni chętni na stanowisko prokuratora generalnego

0
Podziel się:

Do KRS zgłosił się m.in. były prokurator krajowy Marek Staszak.

Kolejni chętni na stanowisko prokuratora generalnego
(PAP/Tomasz Gzell)

*Były prokurator krajowy Marek Staszak, sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet, były szef ABW Bogdan Święczkowski to kolejni kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego. *

Przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski powiedział, że jako pierwszy swoją kandydaturę zgłosił we wtorek prokurator krajowy Edward Zalewski. _ - Dzisiaj miałem zgłoszenie sędziego sądu apelacyjnego z Krakowa pana Seremeta i jak słyszałem zgłoszenie pana prokuratora Staszaka _ - powiedział Dąbrowski. Zgłosił się także prokurator Bogdan Święczkowski, były szef ABW za czasu rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Staszak potwierdził, że ubiega się o to stanowisko i złożył aplikację.

Według informacji PAP, aplikacje ma złożyć jeszcze dwóch sędziów sądów powszechnych. Nie ma natomiast chętnych z Sądu Najwyższego. Prasa pisała, że sędzia Jarosław Matras rozważa zgłoszenie się do konkursu. W rozmowie z PAP powiedział on, że nie podjął takiej decyzji.

Chęć kandydowania ogłosił też były zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik. Aby wystartować w konkursie Olejnik, który w 2005 r. uległ ciężkiemu wypadkowi, musi być przywrócony do czynnej służby. Sytuacja prokuratora Olejnika ma się wyjaśnić do końca tygodnia. On sam powiedział, że taką obietnicę złożył mu minister sprawiedliwości-prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski, który do piątku ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Przewodniczący KRS pytany o tę kandydaturę przypomniał, że zgodnie z przepisami prokuratorem generalnym może zostać sędzia lub prokurator z dziesięcioletnim stażem w stanie czynnym.

_ - Kandydaci mają jeszcze kilka dni i przypuszczam, że trochę tych zgłoszeń napłynie i będzie większy wybór. Zgodnie z ustawą mamy wyłonić dwóch kandydatów, których przedstawimy prezydentowi. Przyjęliśmy taką metodę, ponieważ chcieliśmy, żeby to było jak najbardziej transparentne _ - powiedział Dąbrowski.

Termin zgłaszania kandydatur do konkursu na prokuratora generalnego upływa w poniedziałek, 30 listopada. Według regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, która ma urządzić publiczne przesłuchania kandydatów, zgłoszenia muszą być w Radzie najpóźniej tego dnia. KRS ma w drodze konkursu wybrać dwóch kandydatów i przedstawić ich do wyboru prezydentowi.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)