Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne amerykańskie naloty na pozycje dżihadystów w Iraku

0
Podziel się:

Lotnictwo USA zaatakowało cele w pobliżu miasta Amerli i największej w Iraku zapory na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu.

Kolejne amerykańskie naloty na pozycje dżihadystów w Iraku
(White House)

Siły powietrzne USA przeprowadziły kolejne naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego w północnym Iraku - poinformował Pentagon.

Lotnictwo USA zaatakowało cele w pobliżu miasta Amerli i największej w Iraku zapory na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu. Wraz z niedzielnymi nalotami od 8 sierpnia Amerykanie przeprowadzili ich łącznie 120.

W niedzielę irackie wojska i milicje szyickie wkroczyły do Amerli, przełamując - przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa - sześciotygodniowe oblężenie dżihadystów z sunnickiego Państwa Islamskiego.

Państwo Islamskie od czerwca opanowało duże połacie północnego Iraku. Po zwycięskich walkach z kurdyjskimi peszmergami dżihadyści zagrozili autonomicznemu irackiemu Kurdystanowi, na co odpowiedzią stały się amerykańskie naloty, które rozpoczęto by nie dopuścić do zajęcia przez islamistów stolicy regionu, miasta Irbil.

Ataki sił USA miały też na celu ochronę jazydów - religijnej niemuzułmańskiej mniejszości, która schroniła się w górskim paśmie Sindżar w północno-zachodnim Iraku.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Islamiści chcą tam ustanowić kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie walczą po stronie islamistów? Władze USA badają doniesienia o śmierci obywatela amerykańskiego, który miał walczyć w Syrii w szeregach islamistycznej organizacji Państwo Islamskie.
Ataki lotnictwa w Iraku. Pentagon przyznaje Ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo działań zbrojnego ugrupowania Państwo Islamskie.
Państwo Islamskie zaatakuje w USA i Europie Szefowie komisji ds. wywiadu obu izb amerykańskiego Kongresu wezwali prezydenta Baracka Obamę by uniemożliwił plany dżihadystów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)