Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejka na Kasprowy Wierch. Pozywają Skarb Państwa

0
Podziel się:

Zdaniem spadkobierców, majątek ich przodka, w tym grunty pod budowę trzech podpór pod liną kolejki na Kasprowy oraz stacji pośredniej na Myślenickich Turniach, został zajęty z naruszeniem prawa.

Kolejka na Kasprowy Wierch. Pozywają Skarb Państwa
(Piotr P./Flickr)

Spadkobiercy właściciela części lasów tatrzańskich złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa i Polskim Kolejom Linowym. Zdaniem rodziny Uznańskich grunty ich przodka zostały bezprawnie zabrane pod budowę kolejki na Kasprowy Wierch i sprzedane prywatnemu inwestorowi.

_ - Złożenie pozwu skutkowało wpisaniem ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu do ksiąg wieczystych. Ostrzeżenie dotyczy niezgodności treści ksiąg z rzeczywistym stanem prawnym w zakresie prawa własności i użytkowania wieczystego gruntów położonych pod infrastrukturą kolejki linowej na Kasprowy Wierch _ - powiedział pełnomocnik jednego ze spadkobierców hrabiego Jerzego Uznańskiego, Jerzy Palich.

Cały majątek Jerzego Uznańskiego w Tatrach, czyli tatrzańskie lasy położone na wschód od Doliny Bystrej, został przejęty przez Skarb Państwa na podstawie Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN) z dnia 12 grudnia 1944 r. Kolejkę na Kasprowy zaczęto budować na gruntach Uznańskiego bez wywłaszczenia w 1935 r.

Wpisanie ostrzeżenia w księgach wieczystych komplikuje wydanie decyzji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) o wydaniu zezwolenia na przekazanie gruntów PKL zagranicznemu inwestorowi. PKL zostały sprzedane w ubiegłym roku przez PKP za 215 mln zł spółce PKG powołanej przez podhalańskie gminy na czele z Zakopanem. Pieniądze na transakcję wyłożył fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu, która posiada 99,77 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKG.

_ - W przypadku przepisania notarialnego gruntów z wpisanym ostrzeżeniem na własność zagranicznej spółki, kupujący jest pozbawiony rękojmi wiary ksiąg publicznych w kwestii ewentualnej utraty własności _ - zauważył Palich.

Pełnomocnik rodziny Uznańskich zawiadomił MSW o zaskarżeniu decyzji Wojewody Małopolskiego z 1938 r. o wywłaszczeniu oraz o złożonym pozwie.

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że resort prowadzi postępowanie administracyjne o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości PKL przez spółkę nabywcę - Polskie Koleje Górskie. Opinię negatywną w sprawie przekazania gruntów PKG wydał m.in. starosta tatrzański argumentując, że jest to teren przygraniczny, leżący na obszarze chronionym parku narodowego. Woźniak poinformowała, że _ wszelkie okoliczności faktyczne i prawne są analizowane przed wydaniem decyzji w tej sprawie _.

Zdaniem spadkobierców, majątek ich przodka, w tym grunty pod budowę trzech podpór pod liną kolejki na Kasprowy oraz stacji pośredniej na Myślenickich Turniach, został zajęty z naruszeniem prawa, bowiem Wojewoda Krakowski wszczął postępowanie wywłaszczeniowe dopiero dwa lata po uruchomieniu kolejki linowej w roku 1938.

_ - To postępowanie nie zostało zakończone do dnia dzisiejszego. Równolegle prowadzone były postępowania odszkodowawcze, które również się nie zakończyły prawomocnymi orzeczeniami. Taka sytuacja skutkowała tym, że przeniesienie własności skutecznie nie nastąpiło, a użytkowanie kolejki odbywało się na gruntach prywatnych _ - wyjaśnił pełnomocnik. Jego zdaniem, przejęcie terenów zajętych i użytkowanych przez PKL na podstawie dekretu PKWN nie mogło być skuteczne z uwagi na ich wyłączenie z działalności leśnej, co było podstawą wywłaszczeń lasów.

Precedensem było prawomocne odzyskanie przez rodzinę Uznańskich zabudowanej nieruchomości położonej w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zabytkowy budynek nie został do tej pory zwrócony rodzinie Uznańskich, mimo że w 2012 r. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu stwierdził nieważność decyzji wywłaszczeniowej z 1944 r. dotyczącej tej nieruchomości. Uznańscy odzyskali też nieprawomocnym wyrokiem część znacjonalizowanego majątku położonego w Szaflarach koło Nowego Targu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejni nabici przez bank? Jest pozew Klienci banku domagają się zwrotu niesłusznie pobranych od nich pieniędzy.
Zaskakujący pozew przeciwko bankom Weterani oskarżają je o obracanie irańskimi pieniędzmi, z których opłacano zamachy i przydrożne bomby.
Klienci Amber Gold pozwali państwo Zamierzają dowieść, że do wyrządzenia przez nią szkody finansowej przyczyniły się zaniechania i błędy ze strony władzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)